Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 364Wszystkich: 14175417

Flora - maskotka zamku Książ

źródło: Zamek Ksiaż w Wałbrzychu
źródło: Zamek Ksiaż w Wałbrzychu
2015-03-27 07:53

     Flora - nowa maskotka zamku Książ. Stworzenie postaci, która ma się stać jednym z symboli wizytówki Wałbrzycha, to efekt współpracy kierownictwa zamku z Tomaszem Marońskim, wałbrzyszaninem i światowej sławy grafikiem komputerowym. Flora jest przypominającą elfa istotą leśną, która w zamyśle jej twórcy zamieszkuje las otaczający zamek Książ. Również jej imię jest nawiązaniem do historii obiektu. Jeden z tarasów zamku Książ nosi imię bogini Flory. W przeszłości jego ozdobą była fontanna Donatella z figurkami faunów, które skradziono po zakończeniu II wojny światowej.

      – Pomysł na stworzenie postaci Flory to ukłon z naszej strony zwłaszcza w kierunku najmłodszych turystów. Mamy nadzieję, że dzięki Florze będą oni chętnie wracali do zamku Książ – mówi Krzysztof Urbański, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu. – W ramach współpracy z Tomaszem Marońskim ustaliliśmy, że będzie on autorem plakatów imprez organizowanych w zamku Książ, np. Festiwalu Kwiatów, czy Festiwalu Gier. Na plakatach będzie pojawiała się również Flora. Planujemy także produkcję gadżetów związanych z tą postacią.

Artur Szałkowski - www.naszemiasto.pl
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Marek2015-03-27 08:21

    Moim zdaniem zupełnie nie pasuje do zamku Książ, ale może się jednak przekonam do tej postaci? Będzie to jednak wymagało dobrych pomysłów... Hm... Elfica Flora w zamku Książ?

  • Ann2015-03-27 21:04

    Nie podoba mi się. Nie mogli zrobić jakiejś Stokrotki? Byłoby mocniejsze nawiązanie;)

  • faun2015-03-27 21:08

    No i ten łuk. To symbol konotacja do pierwszego właściciela który lubił sobie z bata strzelić. A że bat nie pasuje to jest luk;)

  • Sylwia2015-03-28 00:24

    w pierwszej myśli pomyślałam jak większość.....niepasuje i kiepskie, ale jęsli chcą zamkiem zainteresować najmłodszych to czemu nie, dzieciom może przypadnie taka nowa baśniowa postać. Dobrze że chociaż jakieś nawiązanie z nazwy jest

  • Patryk 2015-03-28 15:07

    Mi się podoba taka bajeczna i tajemnicza jak zamek Książ i okolica, do tego ma imię Flora od przyrody. A w koło zamku jak i całym Wałbrzychu jest dużo ciekaj flory i fauny. Super pomysł i ciekawa grafika. Dzieci powinny idealnie w tą postać wejść bo jest ciekawa. Może zrobią gr komputerową o o jej przygodach. Lub ktoś tworzy bajkę na jej podstawie i doda kilka akcentów itd.

  • Kojt2015-03-28 22:28

    Ot, typowy elfik. Kojarzy się bardziej z oklepanymi postaciami z bajek i gier (patrz: Piotruś Pan, Legend of Zelda), niż ze specyficznym klimatem i historią Książa. Słaby projekt, ta postać powinna być bardzo charakterystyczna, ściśle związana z tym miejscem. Tymczasem można by ją wrzucić do folderu reklamowego dowolnego obiektu/knajpy fantasy na świecie. Rozumiem, że miała nawiązywać zarówno do tradycji florystycznych, jak i wydarzeń związanych z grami i fantasy, ale z tego połączenia wyszła bezpłciowa i kiczowata maskotka. Szkoda, to miejsce jest wręcz naszpikowane potencjalnymi kandydatami na bardziej adekwatnych bohaterów.

  • Marek Siewierz2015-03-29 11:42

    Dla mnie to niepotrzebny kicz na miarę oklepanych pomysłów Hollywood. Po co to w tym regionie? Jeśli już, trzeba było trochę ruszyć głową i pomyśleć właśnie o jakimś "dobrym duszku" typu "Daisy" lub wymieniona "Stokrotka". Zawsze to celniej łączy się z historią regionu. A tu mamy na siłę wtłoczony element "z księżyca", bo jakiś ktoś tam "miał wizję".

  • Mirek J. Nowik2015-04-21 20:05

    Dopracowany w każdym detalu plakat przykuł moją uwagę. To prawda, że nie jest to nic odkrywczego, ale marketingowo jest to bardzo wdzięczna koncepcja. Szczere wyrazy uznania dla pana Tomasza Marońskiego.

Komentarz
Facebook