Fotografowie z powiatu ząbkowickiego do 1945 roku
Pierwsi zawodowy fotografowie pojawiają się na Śląsku w 1843 r. Początkowo przedstawiciele tej profesji nie prowadzili stałych atelier, tylko wędrowali od miasta do miasta w poszukiwaniu klientów, co było spowodowane wysokimi kosztami ich usług. Po przybyciu do miasta zakładali atelier zwykle w gospodzie i ogłaszali go w lokalnej prasie. Ich pobyt trwał zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. W przypadku dużej liczby zleceń przedłużali pobyt.
Pierwszy zawodowy fotograf, posługujący się techniką dagerotypii, przybył do Ząbkowic Śląskich w 1843 r. Był to Fr. Troll, który także jako pierwszy oferował usługi wykonywania dagerotypów w Jeleniej Górze i Kłodzku. Dwa lata później przybył do Ząbkowic Śl. Louis Birk, który dużo podróżował po Śląsku, a następnie po Saksonii. W 1848 r. pojawił się C. Brettig. Śladów jego działalności w innych miastach, jak dotąd nie udało się odszukać. W 1851 r. fotografował w Ząbkowicach Śląskich Hermann Goldschmidt z Wrocławia, a w latach 1851-1852 Edmont Weymann z Wiednia. W 1855 i 1860 r. przybył do miasta Gustav Scholz z Wrocławia. W 1859 r. zawitał do Ząbkowic Śląskich Theodor Rohmann, który ogłaszał się także jedynie w Świebodzicach.
Pierwszą próbą założenia stałego atelier fotograficznego podjął C. Bendix w 1859 r., ale szybko zrezygnował. Kilka lat później sztuka ta powiodła się Albertowi T. Vogelowi, wcześniej pracującemu jako organmistrz i sprzedawca instrumentów muzycznych. Jego dwóch synów także zostało fotografami, a starszy z nich Theodor Amand Vogel po śmierci ojca w 1884 r. przejął zakład i prowadził go aż do własnej śmierci w 1924 r. (..)
Fragment Wstępu
_________________________________________
Marcin Dziedzic: "Fotografowie z powiatu ząbkowickiego do 1945 roku". Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich, Ząbkowice Śląskie 2019. Okładka miękka, format 15 x 21 cm, stron 116, czarno-białe oraz w sepii ilustracje




