Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1445Wszystkich: 14132042

Gala XX-lecia Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

2024-09-21 09:52

     W 2024 roku mija 20 lat od założenia Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. W tym czasie z przeznaczonej do likwidacji lokomotywowni zbudowane zostało cieszące się popularnością Muzeum. Dzisiaj jest to największe muzeum kolejnictwa w Polsce, w którym udostępniane są zwiedzającym eksponaty dokumentujące historię kolejnictwa od początku jego powstania na Śląsku. W Muzeum zgromadzonych jest blisko 150 różnych pojazdów kolejowych. Przez lata załoga muzeum dokonała wiele konserwacji i remontów zabytkowych obiektów kolejowych. Muzealna lokomotywownia nadal obsługuje zabytkowe lokomotywy, dziś na potrzeby turystycznych przejazdów.

     W weekend 21-22 września na bocznicę Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zawitają lokomotywy historyczne i współczesne:
- Alza 11-Ed016
- Freightliner JT42M-66-21 - Class66
- Rail Polonia - Dragon2
- Rail Polska - M62M-017
- Parowozownia Wolsztyn - parowóz TKh 05353 Ferrum
- Motorak M262.0- czechosławcki szynobus
- Drezyna kolejowa inspekcyjna Warszawa M20
- Parowy walec Ruthermeyer 704 z 1920 r.

Program Sobota i Niedziela 21- 22 września 2024 r.

10:00 – Otwarcie Muzeum dla turystów
10:00 – 17:00 – Prezentacje taboru na obrotnicy
12:30 – 17:30 – Przejazdy po Trasie Parowozowej dla chętnych

     W Muzeum Kolejnictwa na Śląsku przez 2 dni organizowane będą prezentacje jednostek zabytkowego taboru kolejowego na obrotnicy wraz z omówieniem każdego z pojazdów. Największą atrakcją Gali jest możliwość zobaczenia zabytkowych lokomotyw w ruchu, w trakcie przejazdów i wykonywania pracy pociągowej – np. manewrów na bocznicy.

     Gala to miejsce dla wszystkich, miłośników kolei i dawnej techniki, ale też gości spotykających się z techniką kolejową po raz pierwszy. Najmłodsi goście i miłośnicy kolei będą mogli wziąć udział w grze terenowej oraz warsztatach w Kreatywnej Piaskowni. Wszystkich odwiedzających zapraszamy do udziału w Gali w historycznych strojach.

     Na terenie Muzeum zorganizowana zostanie strefa bistro, w której zażyć będzie można relaksu i spróbować regionalnych specjałów. Przy ulicy Towarowej prowadzącej do bram Muzeum zostaną przygotowane tematyczne stoiska – wystawa klocków COBI, modeli parowozów, strefa dla dzieci z dmuchańcami i zabawami. Będzie można oglądać pokaz pracy w warsztacie oraz odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne w Muzeum - jak schron przeciwlotniczy, kuźnia czy sprężarkownia  oraz skorzystać z symulatora jazdy En57. Ponadto  w  sobotę 21 września o godz. 19.00 zapraszamy na wieczorną uroczystość poświęconą XX-tej rocznicy naszego Muzeum.

     We wnętrzach zabytkowej, muzealnej lokomotywowni, w teatralnej atmosferze zaplanowaliśmy bogaty program. Oprócz występów artystycznych odbędzie się dyskusja, w której chcemy przedstawić między innymi: historię powstania naszego Muzeum, podejmowane działania na rzecz ochrony dziedzictwa przemysłowego, porozmawiamy o przyszłości turystyki związanej z historyczna koleją. Do trzech paneli dyskusyjnych zaprosiliśmy osoby które wsparły powstanie i rozwój Muzeum, osoby zaangażowane w działania społeczne na Dolnym Śląsku, a także osoby decydujące o kierunkach rozwoju kolejnictwa w tym kolei zabytkowych. 

     Podczas wieczornego spektaklu chcielibyśmy przenieść zgromadzonych gości w hali parowozowni w wydarzenia z ostatniego dwudziestolecia, w których brali Państwo udział. Nie zabraknie w nim odwołań do działalności naukowej i dydaktycznej oraz społecznej czy też artystycznej. W hali wypełnionej przyjaciółmi, współpracownikami i osobami, którym bliskie sercu jest Muzeum Kolejnictwa na Śląsk,u na muzealnej scenie przypomnimy jego historię.

     W niedzielę 22 września o godz. 16:00 zapraszamy na debatę o roli muzeum w przestrzeni miasta i znaczeniu dla jego mieszkańców. Poprosimy: obywateli, lokalnych liderów, kierowników, dyrektorów placówek na terenie Gminy, członków stowarzyszeń oraz władze miasta o zabranie głosu nie tylko w sprawie dotychczasowej działalności, ale przede wszystkim funkcji i roli muzeum w kolejnych latach. Porozmawiamy o aktualnej roli Muzeum, a także o wpływie na szerzenie edukacji technicznej oraz na rozwój turystyki. XX- urodziny Muzeum Kolejnictwa na Śląsku są pretekstem do rozmowy i wymiany poglądów pomiędzy mieszkańcami i ich reprezentantami. Zapraszamy  wszystkich mieszkańców do wspólnej dyskusji. Wstęp na debatę 22 września o godz. 16:00 jest bezpłatny dla mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska.

Więcej informacji na stronie https://muzeumkolejnictwa.pl/xx-lat-muzeum/

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook