Gospodarstwo ozdobne w Bukowcu
Friedrich Wilhelm von Reden żył w latach 1752 - 1815. Pochodził z rodziny mającej górniczą tradycję. Był Dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego, piastował urząd ministra państwa i spraw wojennych. Przyczynił się do dynamicznego rozwoju górnictwa na przełomie XVIII i XIX wieku na Górnym Śląsku. Dzięki niemu powstała m.in. Królewska Huta Żelaza w Chorzowie, Królewska Odlewnia Żelaza w Gliwicach, huta żelaza Fryderyk w Tarnowskich Górach. Ze względu na wykonywany zawód wielokrotnie przebywał w Anglii, Szkocji i Francji. Tam poznał najnowsze trendy w krajobrazowej sztuce ogrodowej.
W 1785 roku kupił posiadłość w Bukowcu wraz z pałacem, 530 ha ziemi i postanowił utworzyć, jako pierwsze w Kotlinie Jeleniogórskiej, gospodarstwo ozdobne. W ten sposób połączył funkcje użytkową gospodarstwa rolnego i estetyczną ogrodu. Centralnymi punktami kompozycji ustanowił budowle ogrodowe, które połączone były ścieżkami i prezentowały najbardziej interesujące miejsca oraz najpiękniejsze widoki.
W drugą rocznicę ślubu dla swojej żony wybudował pawilon nazwany Herbaciarnią, który znajduje się obok zabudowań gospodarczych, blisko parkingu. Johanne Julianne Friederike von Reden była reformatroką życia społecznego i mecenasem sztuki. Zajmowała się działalnością dobroczynną na rzecz sierot oraz osób, które były prześladowane ze względów religijnych. To dzięki jej pomocy w Mysłakowicach osiedlili się uchodźcy z Tyrolu. Do dziś istnieją tam domy wybudowane w stylu tyrolskim. Przyczyniła się do sprowadzenia z Norwegii do Karpacza kościoła Wang.
Na terenie zespołu pałacowo - parkowego w Bukowcu znajdują się m.in.: herbaciarnia zwana też świątynią Ateny, dom ogrodnika, dom rybaka, ruiny opactwa, wieża widokowa, krąg druidów. Byłem pewien, że to skały ułożone w kręgu. Na miejscu jednak się okazało, że to kilka głazów, których usytuowanie w żaden sposób nie przypomina kręgu. To jedyne miejsce, które nie ma tam nic wspólnego ze swoją nazwą. Na terenie parku znajduje się wiele tablic przedstawiających walory przyrodnicze, turystyczne tego miejsca oraz informacje geograficzne i dotyczące kultury. W zabudowaniach folwarcznych funkcjonują kawiarnia, galeria i muzeum leśnictwa.
Odwiedzając Bukowiec, skorzystałem z gościny w schronisku Srebrny Potok w Jarkowicach. To ładnie położona miejscowość o charakterze letniskowym. Jest dobrą bazą wypadową, z której można wyruszać na zwiedzanie Kotliny Jeleniogórskiej, Rudaw Janowickich, okolic Lubawki i Kamiennej Góry.