III Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ
Zapraszamy na największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. 14 sierpnia 2015 roku, o godz. 18.00 zacznie się trzecia już edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. Tym razem poświęcona będzie głównie dwóm epokom historycznym – przełomowemu okresowi końca drugiej wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu oraz wczesnemu średniowieczu.
Skradzione, odzyskane
Przed końcem drugiej wojny światowej Konserwator Dolnośląski, Günther Grundmann rozdysponował kilkadziesiąt transportów z depozytami wrocławskich muzeów, kościołów i uczelni. Na Dolny Śląsk przyjeżdżały również transporty zabytków i dzieł sztuki zagrabionych z okupowanej Polski. Ich odzyskaniem zajmowała się w 1945 roku polska Komisja Rewindykacyjna. Przed jej zawiązaniem, Dolny Śląsk został ograbiony przez wojska radzieckie, które m.in. znalazły w Zagórzy Śląskim „Stańczyka” Jana Matejki. Jeden dzień festiwalu poświęcimy nie tylko tematyce zaginionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki, ale również, niemalże kryminalnym, historiom ludzi, którzy je śledzili i odzyskiwali. Wśród wykładowców m.in. Jerzy Cera, który jako jeden z pierwszych eksploratorów penetrował podziemne kompleksy w Górach Sowich, prof. Maciej Trzciński – archeolog i kryminolog oraz Mariusz Lange, historyk sztuki i celnik, który dokładnie wie, jak giną i jak odzyskiwane są polskie zabytki, które złodzieje usiłują wywieźć poza granice kraju.
Tajemnic, zamki, podziemia
W czasie Festiwalu Tajemnic przedstawimy, historie dolnośląskich zabytków, ich upadku, grabieży, a następnie powrotu do świetności. Podczas wykładów o zamkach i pałacach wystąpią właściciele obiektów zabytkowych, konserwatorzy oraz muzealnicy. Zaprezentujemy również walory turystyczne tych obiektów. Wykładom towarzyszyć będą Zamkowe Targi Historyczne, podczas których poszczególne obiekty będą prezentować swoje największe atrakcje. W programie m.in. pałac w Ściborzu zaproponuje lekcje dla początkujących poszukiwaczy skarbów, a pałac Jedlinka naukę robienia sztukaterii w dawnym stylu.
Polska podziemna
Historia końca wojny i pierwszych lat powojennych to również działalność polskiego podziemia niepodległościowego. Podczas widowisk historycznych przedstawimy najbardziej spektakularne operacje, w których brali udział „żołnierze wyklęci”, najdzielniejsi z dzielnych, którzy do samego końca walczyli i umierali za niepodległą i wolną Polskę. Jedną z takich operacji była próba zorganizowania zamachu na komunistycznego marszałka Polski, Konstantego Rokossowskiego, w czasie jego pobytu na Dolnym Śląsku. Odtworzymy również jedną z operacji oddziału „Zagra-Lin” – tajnej grupy dywersyjnej Armii Krajowej. „Zagra-Lin” wsławił się wieloma zakończonych sukcesem, spektakularnych i bezprecedensowych operacji przeciwko istotnym dla okupanta celom. Próba odtworzenia wydarzeń sprzed lat odbędzie się w realistycznej, specjalnie w tym celu stworzonej scenografii przez profesjonalną ekipę kaskaderską i rekonstrukcyjną. Będzie podniośle i emocjonująco.
Jak zostać cichociemnym
Wyjątkową atrakcją Festiwalu jest w tym roku udział byłych żołnierzy sił specjalnych, którzy w trakcie imprezy zademonstrują elementy szkolenia żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych - „Cichociemnych” oraz komandosów 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej utworzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego. To niepowtarzalna okazja do poznania, posłuchania i podpatrzenia Krzysztofa Przepiórki, jednego z pierwszych żołnierzy GROM-u, dowódcy grupy szturmowej, uczestnika operacji antyterrorystycznych na Bliskim Wschodzie, który szkolił m.in. żołnierzy batalionu polsko-ukraińskiego przed wyjazdem do Kosowa W czasie festiwalu będzie można również spróbować swoich sił w zjeździe na „tyrolce” i na linie z jednej z zamkowych wież.
Wiosna średniowiecza
16 sierpnia, w niedzielne przedpołudnie, na dziedzińcu zamku Książ zagości wczesne średniowiecze. Opowiemy o świętych miejscach pogan oraz tajemnicach dawnych kultów. Na dziedzińcu Zamku Książ staną namioty słowiańskich władców oraz obozowisko wojów. Bitwę na śmierć i życie stoczy Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”, znana wszystkim z ekranizacji „Starej Baśni”. Nie zabraknie również namiotu słowiańskiej wieszczki, przysmaków dawnej kuchni oraz opowieści o skarbach ukrytych na śląskim Olimpie, czyli na Ślęży. Zapraszamy również na promocję nowej książki Joanny Lamparskiej „Ślęża dla odkrywców”.
Filmy, wystawy, książki
Sala kinowa Zamku Książ będzie otwarta od soboty rano do końca festiwalu. Wśród filmów i programów, m.in. cykl Marcina Bradke i Cezarego Buśko „Podróże w przeszłość”, filmy o cichociemnych oraz zaginionych podczas II wojny światowej dziełach sztuki.
Zapraszamy na spotkanie z tajemnicą.
Strona www Festiwalu Tajemnic: www.festiwaltajemnic.pl
Festiwal jest organizowany przez Fundację Joanny Lamparskiej Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia” we współpracy z Zamkiem Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. i dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Patroni medialni: Radio RMF FM oraz magazyn „Świat Wiedzy”.