Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 323Wszystkich: 13952653

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu (2023)

2023-11-26 20:39

     „Kto nie ma Bożego Narodzenia w sercu, nigdy nie znajdzie go pod choinką” - napisał Charles Dickens, autor „Opowieści Wigilijnej”. Już w ten piątek, po raz 16. na wrocławskim Rynku Jarmark Bożonarodzeniowy zadba o najlepsze przedświąteczne nastroje mieszkańców.

     Rok 2008 – rozkłada się pierwszy w nowej historii Wrocławia Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to zaledwie 30 domków, w których głównie dominują ręcznie wykonywane świąteczne ozdoby i upominki. Tylko w kilku z nich można napić się czegoś rozgrzewającego lub zjeść tradycyjne potrawy. Restauracje mają ogromne wątpliwości, czy jarmark nie zabierze im gości w okresie, który wtedy jest jednym z najgorszych.

     W piątek, 24 listopada 2023 roku, o godz. 17:00 oficjalnie rozpoczęła się już 16. edycja jarmarku we Wrocławiu. Na Rynku, placu Solnym, ul. Świdnickiej oraz Oławskiej stanęło aż 220 domków handlowych, z czego połowa to gastronomia i produkty spożywcze, a połowa to rękodzieło, rzemiosło  i artykuły przemysłowe. Dziś wiadomo już, że jarmark to jedna z największych atrakcji miasta, która ściąga w tym okresie około miliona mieszkańców i turystów do centrum, zasilając tym samym hotele i restauracje.

     – Co roku z niecierpliwością czekam razem z mieszkankami i mieszkańcami na otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu. To niezwykłe wydarzenie, pełne świątecznej atmosfery i lokalnego kolorytu, które jednoczy nas wszystkich w radosnym duchu Świąt. Dołączcie do nas, odkrywajcie unikalne rękodzieła, smakujcie regionalne przysmaki i bawcie się razem z najbliższymi. To nie tylko czas świątecznych zakupów, ale przede wszystkim okazja do wspólnego przeżywania magii tej wyjątkowej atmosferymówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

     W tym roku jarmark po raz pierwszy potrwa do 7 stycznia 2024 r., włącznie z Nocą Sylwestrową i Świętem Trzech Króli. Będzie czynny codziennie z wyjątkiem:
• 24 grudnia 2023 (Wigilia) - w tym dniu Jarmark będzie zamknięty;
• 25 grudnia 2023 (I dzień Świąt) - w tym dniu Jarmark będzie zamknięty;
• 26 grudnia 2023 (II dzień Świąt) - w tym dniu Jarmark będzie otwarty od godz. 13:00;
• 31 grudnia 2023 (Sylwester) - domki z artykułami przemysłowymi otwarte będą do godz. 17:00, domki z gastronomią i napojami otwarte do godz. 02:00;
• 1 stycznia 2024 (Nowy Rok) - w tym dniu Jarmark będzie zamknięty.

Świąteczne atrakcje i nowości

     Jedną z głównych atrakcji jest symboliczne zapalenie choinki na wrocławskim Rynku. Odbędzie się ono w Mikołajki, 6 grudnia o godz. 17:00 na specjalne zaklęcie, które wymyślą dzieci przy pomocy dorosłych na facebookowym fanpage’u miasta [Wroclove].

     – Od 2008 roku starannie tworzymy to wyjątkowe miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a lokalna społeczność prezentuje swój niepowtarzalny charakter. Co roku Jarmark przyciąga mieszkańców i turystów z wielu zakątków Polski oraz zza granicy. Naszą misją jest nie tylko organizacja jarmarku, ale tworzenie przestrzeni, w której każdy może poczuć magię świąt i doświadczyć wyjątkowej atmosfery, jaką oferuje Wrocław w okresie Bożego Narodzeniaopowiada główny organizator, Mariusz Gurgul z Agencji Artystycznej PIANOFORTE.

     Wśród 550 pachnących choinek organizatorzy przygotowali ponad 40 nieodpłatnych miejsc wystawienniczych, zarezerwowanych dla lokalnych producentów żywności oraz rzemieślników. Do Wrocławia przybędzie 150 kupców z produktami z Europy i Polski, z czego większość pochodzi z Dolnego Śląska. To doskonała okazja dla małych rodzinnych manufaktur do promocji swoich unikalnych produktów.

     Poza polskimi wyrobami będzie można także skosztować i zakupić produkty m.in. z Niemiec, Słowacji, Francji, Turcji, Litwy, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Gruzji, Portugalii.

     W świątecznej atmosferze Wrocław realizuje wiele ważnych idei, jak ideę zerowaste – jak co roku wrocławianki i wrocławianie mogą napić się rozgrzewającej herbaty bądź słodkiej czekolady w kubkach w kształcie buta św. Mikołaja. Dzięki wpłaceniu zwrotnej kaucji można skosztować dobrych trunków, ale większość z odwiedzających zachowuje kubek na pamiątkę. Na wszystkich kolekcjonerów czeka nowy bucik 2023 r. Organizatorzy liczą na pobicie zeszłorocznego rekordu – w 2022 roku zakupiono ponad 50 tys. kubeczków.

     – Już po raz piąty na jarmarku pojawi się ciesząca się coraz większą popularnością Strefa Wrocław Społecznie i Lokalnie, podczas której przez najbliższe pięć tygodni będzie można zaopatrzyć się w produkty pochodzące od naszych regionalnych rękodzielników: biżuterię, ręcznie szyte torby i czapki czy niepowtarzalną ceramikę. W strefie znajdziemy także oryginalne dekoracje  np. obrazy malowane na plastrach drewna, czy zakładki do książek ręcznie malowane. To idealna okazja, żeby w tej wyjątkowej atmosferze sprawić bliskim zupełnie niepowtarzalne prezentypodkreśla Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego, inicjatora Strefy Wrocław Społecznie i Lokalnie.

     Dopełnieniem strefy będzie Domek Miejski, czyli stoisko miasta, gdzie sprzedawane będą m.in. pamiątki z Wrocławia, bluzy, czapeczki oraz maskotki-krasnalki. Prezentowane będą także miejskie projekty przy wsparciu ciekawych animacji i warsztatów. Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, który w 2022 r. uruchomił takie stoisko pn. „Poznaj nasze miasto”.

     Podczas tegorocznej edycji jarmarku w ramach europejskiego projektu „Boże Narodzenie z Ukrainą” jeden domek w strefie dedykowany będzie ukraińskim rękodzielnikom, którzy będą sprzedawać i promować pamiątki oraz wyroby rzemieślnicze wyprodukowane w Ukrainie.

Z każdym rokiem coraz lepsi

     Warto również wspomnieć o Warsztatach Świątecznych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców. Około 300 dzieci uczestniczyć będzie w bezpłatnych zajęciach, podczas których będą mogli ozdabiać bombki, malować pierniczki i tworzyć dekoracje świąteczne. Organizator zapewnia także poczęstunek i przejazdy karuzelami oraz spacer po jarmarku pod opieką animatora. Dodatkowo, na terenie jarmarku znajdą się liczne atrakcje dla dzieci, takie jak Bajkowe Domki, Fabryka Prezentów Św. Mikołaja, sanie Św. Mikołaja, Domek Grzybek i wiele innych.

     Organizator  współpracuje także z Biurem Wrocław bez Barier, dlatego każdego roku na jarmarku pojawiają się nowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami – m.in. okablowanie poprowadzone jest górą na specjalnych metalowych konstrukcjach, aby umożliwić swobodny przejazd osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do dyspozycji wszystkich gości znajdują się ogrzewane toalety kontenerowe, w tym toaleta dla gości z niepełnosprawnościami oraz toaleta wyposażoną w przewijak. W tym roku postawiono podjazd umożliwiający wjazd do strefy biesiadnej, która znajduje się przy pomniku Fredry. 

     Jarmark jest imprezą w całości finansowaną przez organizatora.

Gabriela Iwińska - Biuro Prasowe UM Wrocławia

 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook