Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 369Wszystkich: 14175422

Kolejkowe miasto z piernika już pachnie

Fot. Waldemar Brygier - NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier - NaszeSudety
2023-11-28 09:19

     W magicznej, obsypanej śniegiem krainie, korzenne zapachy tańczą w blasku kolorowych lamp. Wszędzie, gdzie spojrzysz chatki, ludziki i zwierzątka stworzone z lukrowanego piernika, kuszą swoim urokiem. Dookoła słychać stukot czekoladowych pociągów. Miasto z Piernika, jedyna taka wystawa na świecie, czeka na Ciebie w Kolejkowie od 22 listopada 2023 do końca lutego 2024.

     Miasto z Piernika robi wrażenie - to ponad 1600 kilogramów aromatycznego korzennego ciasta. W sercu tego słodkiego cudu znajduje się Wrocławski Ratusz, kościół, zoo, dom Baby Jagi, dworzec, młyn, piekarnia i setki piernikowych chatek. Świąteczny zapach jest rezultatem użycia aż 200 kilogramów miodu i 50 kilogramów aromatycznych przypraw korzennych. Miasto jest zanurzone w słodkiej pierzynce z lukru wytworzonego z 421 jajek, 210 soczystych cytryn i 465 kilogramów cukru pudru. Ten przepis tworzy miasteczko o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych, które musisz zobaczyć na własne oczy!

     - Historia wypiekania pierników w Polsce ma swój początek 7 lutego 1293 roku na Dolnym Śląsku. To najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej. Dlatego każdy kęs piernika to kęs historii, która trwa od setek lat! - opowiada Mistrz Piernikarstwa Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.

     To już trzecia edycja Miasta z Piernika we Wrocławiu! Każdego roku Kolejkowo buduje piernikową tradycję we Wrocławiu i powiększa wystawę o nowe elementy. - Każdego roku dodajemy nowe piernikowe chatki, figurki i powiększamy wystawę o kolejne szczegóły. W tym roku nowością będzie również Dziadek do Orzechów i Baletnica stworzeni z cukru. Piernik w Mieście z Piernika jest ciastem rzemieślniczym. Kruchym po wypieku, nabierającym delikatności z czasem, stworzonym z wyjątkową mieszanką przypraw. Każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Lukrowaliśmy wszystko ręcznie, starannie dobierając kolory. Efekt jest wart wielu miesięcy pracy, jaką włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika. - mówi pomysłodawca Kolejkowa, Jakub Paczyński.

     Miasto z Piernika to także baśniowe postaci stworzone z lśniącego cukru. W chatce na kurzej łapce mieszka Baba Jaga z kotem, a jej słodki domek chcą schrupać Jaś i Małgosia. Nieopodal Dziadek do Orzechów zerka na Baletnicę z pozytywki.

     – Figurki zostały ręcznie wymodelowane z masy cukrowej. Wszystkie detale od stóp do głów, namalowałam jadalnymi barwnikami i lukrem królewskim. Każda z figurek to wiele godzin pracy, ale i mnóstwo włożonego w nie serca. Słodkie postacie podkreślają baśniowy charakter Miasta z Piernika. Figurki wybieramy wśród najsłodszych i najbardziej świątecznych bajek - opowiedziała Jowita Woszczyńska, która zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i 2019 oraz Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIGC Milano 2019.

     Miasto z Piernika otwarte jest od 22 listopada. Rodzinne spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych pierników i choinek jest świetnym pomysłem na świąteczną wycieczkę. Kolejkowo jest czynne również w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie otwarte do końca lutego i jego zwiedzanie odbywa się w ramach biletu do Kolejkowa. Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. Zobaczycie tu ikoniczne miejsca Dolnego Śląska, interaktywne scenki, burzę z prawdziwym deszczem, jeżdżące pociągi i inne pojazdy. Kolejkowo znajduje się w Sky Tower na I piętrze, przy ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 39 zł – normalny i 32 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Materiały prasowe Kolejkowa
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook