Kolejkowe miasto z piernika
Jaś i Małgosia w bajce braci Grimm dotarli do chatki z piernika. A co, gdyby stworzyć całe miasto ze słodkiego przysmaku? Mamy na to gotowy przepis. Potrzeba 1 200 kg piernikowego ciasta, prawie 100 kg miodu, 34 kg przyprawy do piernika i 27 kg czekolady. Aby miasto wyglądało atrakcyjnie, potrzeba jeszcze wiele kilogramów posypek cukrowych, perełek, wiórków czekoladowych oraz lukru. Lukru potrzeba naprawdę dużo, bo zużyjemy na niego m.in. ponad 300 jaj, 143 cytryny i 28 kg cukru pudru. Co z tego wyjdzie? Ano zobaczmy...
We wrocławskim Kolejkowie, które od kilku miesięcy znajduje się w nowym miejscu, na I piętrze Sky Towera, otwarta dzisiaj została czasowa wystawa, którą zatytułowano „Miasto z piernika”. Czynna będzie do końca lutego i z pewnością cieszyć się będzie dużą popularnością nie tylko wśród dzieci, ale również i dorosłych. Zapach pierników czuć już z daleka, a pięknie wykonane elementy wystawy, cieszą oko i kuszą swym zapachem. Nad stworzeniem całości przez kilka miesięcy pracowało 10 osób, w tym przede wszystkim piernikarz Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.
- Piernikowe miasto ma też akcenty wrocławskie, np. ratusz. Wszystko tworzyliśmy wspólnie, to znaczy ośmiu modelarzy ze strony Kolejkowa, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem ekspozycji oraz pan Marcin Goetz z panią Barbarą Milewską ze Słodkiej Chatki, którzy zajęli się wypiekiem pierników i ich zdobieniem. Na wystawie mamy ponad tonę pierników, a wśród nich jeżdżą pociągi. To fantastyczne dzieło, bo pociągi są z prawdziwej czekolady zdobionej lukrem. Tylko maszynisty nie lukrowaliśmy, bo on musi czuwać nad jazdą. Nasza wystawa żyje – ponad naszymi głowami unosi się Mikołaj na saniach z prezentami, w oddali widać wiatrak z kręcącymi się śmigłami, a zmieniające się światła dają możliwość obserwowania miasta o różnych porach dnia i nocy – mówi Kamil Sowiński z Kolejkowa.
Skąd pomysł na piernikowe miasto we Wrocławiu? W powszechnej świadomości to Toruń jest miastem, które zasługuje na miano królestwa piernika, ale warto wiedzieć, że pierwsza wzmianka o zwyczaju wypiekania pierników w Europie Środkowej pochodzi z 1293 roku z Dolnego Śląska. Musiało minąć prawie 90 lat, by podobny zapis w źródłach pisanych pojawił się w Toruniu, gdzie pierwsze informacje znajdujemy dopiero pod rokiem 1380!
Kolejkowo znajduje się w Sky Tower, I piętro, Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 95. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10:00 - 18:00, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 25 zł - normalny i 20 zł - ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych. Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.
Waldemar Brygier - NaszeSudety
Zobacz także:
strona www Kolejkowa z Miastem z piernika