Kolekcja Wagenera we Wrocławiu
Joachim Heinrich Wilhelm Wagener (1782-1861) był zamożnym bankierem, który wiele swego czasu i majątku poświęcił na gromadzenie dzieł sztuki. Swój niezwykle cenny zbiór oddał w 1859 roku państwu pruskiemu, stwarzając tym samym zalążek dzisiejszej berlińskiej Galerii Narodowej. Po raz pierwszy w historii, znacząca część jego kolekcji opuściła granice Niemiec. Przybyła do Wrocławia, do Europejskiej Stolicy Kultury.
67 obrazów prezentowanych jest w Pałacu Królewskim na wystawie „Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie. Kolekcja Joachima Heinricha Wilhelma Wagenera”. Znajdziemy wśród nich dzieła malarzy niemieckich, austriackich, duńskich, francuskich, szwedzkich, belgijskich i włoskich. Wiele z nich powstało na specjalne zamówienie Wagenera. Kolekcja uważana jest za jeden z najważniejszych na świecie zbiorów malarstwa romantycznego.
Przekazanie tak cennej kolekcji królowi pruskiemu nie było czymś nadzwyczajnym w XIX wieku. Wielu społeczników czyniło podobnie, dając początek renomowanym dzisiaj galeriom malarstwa. W połowie XIX wieku w Berlinie liczyły się dwa zbiory. Jeden z nich należał do Wagenera, drugi do Atanazego Raczyńskiego. Zbiory tego drugiego stanowią dzisiaj trzon malarstwa obcego w poznańskim Muzeum Narodowym.
Wystawę we wrocławskim Muzeum Miejskim warto obejrzeć nie tylko ze względu na kunszt artystów, których dzieła są prezentowane, ale również dlatego, że z pewnością nieprędko zdarzy się podobna okazja. Wśród prezentowanych artystów znajdują się tak znane nazwiska jak Karl Friedrich Schinkel, Gustav Grunewald, Peter von Cornelius, Theodor Gudin, Domenico Quaglio, Giovanni Migliara, a także wrocławianie (Carl Fridrich Lessing, Heinrich Mücke i August Kopisch). Wielką gratką jest dla odwiedzających wystawę obraz „Finis Poloniae” Dietricha Montena z 1832 roku, jako jedyny jednak, prezentowany jest w kopii…
Wystawę można będzie obejrzeć w Muzeum Miejskim Wrocławia (Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35) do 15 stycznia 2017 roku, codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach 10:00 – 17:00 (w weekendy do 18:00). Ceny biletów: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.