Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu
Liberec jest jednym z najciekawszych turystycznie i krajoznawczo miast Republiki Czeskiej. Leżąca u podnóża Gór Izerskich stolica kraju (województwa) libereckiego przyciąga m.in. licznymi zabytkami, okolicznymi górami, w których każdy wędrowiec znajdzie atrakcyjne szlaki dla siebie, czy dobrą kuchnią, której można spróbować w licznych, wysokiej klasy restauracjach. Nic więc dziwnego, że tak wielu polskich turystów odwiedza Liberec. Gdybyście chcieli poznać Liberec od podszewki, polecamy niezwykłą publikację, jaka ukazała się w tym roku...
„Książka o Libercu” ukazała się po raz pierwszy w 1996 roku, a osiem lat później ukazało się drugie, rozszerzone wydanie. Jak przekazuje nam wydawca książki, Roman Karpaš: cieszy fakt, że zainteresowanie mieszkańców Liberca nie ustawało, dlatego w końcu dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego ukazało się trzecie wydanie. Książka powiększyła się w ten sposób o ponad siedemdziesiąt dodatkowych stron, przedstawiających najważniejsze wydarzenia do 2020 roku.
Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca i symbolowi miasta – Ještědowi. W odróżnieniu od poprzednich wydań, publikacja zawiera również obszerne streszczenie w języku angielskim i niemieckim.
„Książkę o Libercu”, podobnie jak kilka innych, niezwykle cennych książek o Górach Izerskich, można zakupić na stronie wydawnictwa RK – polecamy!
Szanowna Kobieto! Niczego ani nikogo w swoim komentarzu nie oceniłem i choćby z tego powodu zarzut prezentyzmu jest moooocno na wyrost. Nie znam jeszcze tego nowego ( i znacznie poszerzonego ) wydania książki.
Natomiast wyraziłem nadzieję, że znajdzie się w niej obiektywny i pozbawiony emocji opis wydarzeń, które wstydliwie były przez Czechów pomijane praktycznie we wszelkich publikacjach. Co jednak nie znaczy, że się nie wydarzyły. Niczego nie oceniam - chcę najdokładniej poznać ten tragiczny fragment historii naszych sąsiadów.
Od kilku lat z zainteresowaniem śledzę wysiłki społeczników z Niemiec i Czech, którzy powoli i z mozołem usuwają białe plamy ze wspólnej historii. Pomimo nadal odczuwalnego sprzeciwu tych, którzy nadal myślą, że zamiatanie faktów pod dywan stanowi jedyną słuszną metodę.
Piszesz, że nie dziwi Cię zachowanie Czechów wobec Niemców. Niebezpiecznie przypomina mi to popularne stwierdzenie, że Żydzi zasłużyli na swój los, bo przecież ukrzyżowali Jezusa.
czy dobrze odczytuję w komentarzu T.D. powątpiewanie w przedstawienie sytuacji przejęcia miasta i okręgu libereckiego przez Czechów w 1945 r.? Jeśli tak to kłania się prezentyzm. Łatwo z dzisiejszej perspektywy oceniać tamte działania jako złe, niesłuszne, krzywdzące. Mnie nie dziwi zachowanie Czechów wobec pobratymców Konrada Henleina
Jestem bardzo ciekawy, czy w nowym i rozbudowanym wydaniu znalazło się wreszcie miejsce na opis zachowania Czechów (i Rosjan) wobec Niemców. Opis obiektywny i pozbawiony emocji.
W poprzedniej edycji książki temat ten autor zbył w sposób - moim zdaniem - powierzchowny i lekceważący. Co słusznie krytykowały organizacje ziomkowskie, a nawet wielu Czechów. Z jednymi i drugimi współpracuję od lat, zdobywając w ten sposób dostęp do dokumentów pisemnych, zdjęć i relacji świadków i uczestników tamtych wydarzeń.
A wizytę w Libercu z obiadem i noclegiem w wieży telewizyjnej szczerze polecam.
Zastanawiające, że nie ma streszczenia po polsku. Tym bardziej, że: "Nic więc dziwnego, że tak wielu polskich turystów odwiedza Liberec." Czyżby więcej Anglików niż Polaków przyjeżdżało do Liberca?