Ławki i leżanki powstają na Śnieżce

  • Fot. David Taneček, ČTK (idnes.cz)

    Fot. David Taneček, ČTK (idnes.cz)

     Krkonošský narodní park w ramach dużego projektu prowadzi prace budowlane na szczycie Śnieżki. Tydzień temu odwiedzający Karkonosze turyści mogli usłyszeć i zobaczyć śmigłowiec, który w 85 lotach transportował na najwyższy karkonoski szczyt drewno, stal i kamienie, przy okazji zwożąc przygotowany wcześniej materiał z rozebranej ścieżki prowadzącej z górnej stacji wyciągu gondolowego na szczyt.

     Projekt przewiduje m.in. instalację barierek ze stali nierdzewnej, które mają powstrzymać niezdyscyplinowanych turystów zadeptujących cenne przyrodniczo murawy na Śnieżce, a także budowę ławek i dwóch dużych leżanek, które pozwolą na odpoczynek dla około 100 osób jednocześnie. Według słów Radka Drahnego, rzecznika prasowego KRNAP, w sezonie letnim liczba odwiedzających szczyt turystów jest ekstremalnie wysoka i sięga 10 000 osób dziennie (nie wliczając w to tych, którzy korzystają z kolei gondolowej, a może to być nawet dodatkowe 2 400 osób każdego dnia).

     Dyrekcja KRNAP podała również, że większość turystów dociera na szczyt Śnieżki z polskiej strony. Jest to spowodowane łatwą dostępnością okolic szczytu z popularnego kurortu, jakim jest Karpacz. Koleją krzesełkową można dotrzeć na Kopę, a z niej już tylko godzina marszu na wierzchołek. Przepustowość polskiej kolejki to 900 osób na godzinę. Nic nie dały rozmowy z polskim parkiem narodowym o ograniczeniu liczby przewożonych przez kolej osób, bowiem ma ona wszystkie wymagane pozwolenia.

     Inwestorem trwającego projektu mającego na celu ukierunkowanie ruchu turystycznego jest dyrekcja Krkonošskiego narodnego parku. Przeznaczonych na to zostało 18 milionów koron. Prace mają zakończyć się do końca września 2023 roku.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl