Lenno - jeden z najstarszych polskich zamków
Gdy wracałem rok temu z pobytu świątecznego w Świeradowie-Zdroju, zatrzymałem się po drodze pod zamkiem Lenno koło Wlenia. Odbiłem się wtedy od ogrodzenia. Nie można było wejść na teren zamku z powodu prowadzonych tam prac zabezpieczających i remontowych. Będąc we wrześniu w Szklarskiej Porębie w Pensjonacie RAAD na Uroczysku dowiedziałem się, że prace zostały już zakończone i zamek można zwiedzać. Decyzja mogła być tylko jedna - jadę tam.
Pierwsza informacja źródłowa o grodzie na wzgórzu koło Wlenia pochodzi z 1155 r. Był on wykonany z drewna i ziemi. Za panowania księcia Bolesława Wysokiego rozpoczęta została jego rozbudowa, kontynuowana przez księcia Henryka I Brodatego. Za jego rządów szczyt wzgórza został wyrównany, wybudowano mury obwodowe, kaplicę, wieżę mieszkalną i sześciokątną wieżę ostatecznej obrony. W XIII w. powstała okrągła wieża, która istnieje do dziś. Przeprowadzone w ostatnich latach prace archeologiczne sugerują, że Lenno jest najstarszym lub jednym z najstarszych założeń zamkowych w Polsce.
Z wieży roztacza się piękny widok na Wleń, Góry Izerskie, Karkonosze i Pogórze Kaczawskie. Warto przejść się wzdłuż muru zamkowego żółtym szlakiem. Można tam zobaczyć pozostałości zamku średniego i dolnego, a także piękne drzewa. Całą Górę Zamkową porasta las o charakterze zbliżonym do naturalnego. Między innymi z tego względu utworzono na niej rezerwat.
U podnóża zamku znajduje się Pałac Lenno. Można go zobaczyć w całej okazałości wraz z przyległymi budynkami w czasie, gdy czynna jest w nim kawiarnia. Gdy tam byłem, przy wejściu znajdowała się informacja o tym, że we wrześniu była czynna w wybrane dni tygodnia. Zupełny brak informacji na temat zwiedzania jest w przypadku Pałacu Książęcego w samym Wleniu. Obydwa jednak warte są zobaczenia przynajmniej z zewnątrz.
Tomek Nawrot
Zobacz także:
Pensjonat RAAD Na Uroczysku w Szklarskiej Porębie