Liberecki ogród botaniczny ma 130 lat
Ogród botaniczny w Libercu obchodzi w tym roku 130. rocznicę swego powstania. Pierwsi zwiedzający pojawili się tutaj 5 września 1895 roku. W związku z tym placówka przygotowała bogaty program. Zwiedzający mogą liczyć na wykłady, warsztaty i wiele innych wydarzeń, które przybliżą historię i teraźniejszość tej ważnej instytucji. Ogród znany z różnorodności okazów, jakie prezentuje, przyciąga nie tylko ekspertów, ale również i szeroką publiczność.
W ogrodzie rośnie ponad 9 000 gatunków roślin. Do największych atrakcji zalicza się wiktorię królewską, największą na świecie lilię wodną, której liście są w stanie unieść na wodzie osobę ważącą do 75 kilogramów, ale także akwaria morskie, paprocie, storczyki i bogatą kolekcję roślin owadożernych.
Pierwszy z wykładów, które zaprezentowane zostaną z okazji 130-lecia powstania ogrodu botanicznego, odbędzie się 15 marca 2025 roku. Dowiemy się z niego o kwiecistych łąkach i ogrodach naturalnych. W przedostatni weekend marca odbędą się warsztaty wiosenne m.in. poświęcone sadzeniu cebulek kwiatów w pojemnikach. Przygotowywane są również tradycyjne wystawy kaktusów i innych kolekcji.
Założony w obecnym miejscu w 1895 r. liberecki ogród botaniczny, swój dzisiejszy kształt zawdzięcza modernizacji z lat 1995-2000. Jego największą atrakcją jest kompleks szklarni, przypominający połączone komórki organizmu, co pozwala na maksymalne wykorzystanie niewielkiej powierzchni ogrodu i zminimalizowanie strat ciepła (a zimą różnica między temperaturami wnętrza i otoczenia może tu sięgać nawet 50˚C). W szklarniach pokazane są różne typy krajobrazów z całego świata z ponad 8 tysiącami gatunków roślin, dla których stworzono tu odpowiednie mikroklimaty i warunki glebowe. Możemy więc zobaczyć akwaria słodkowodne i morskie (m.in. z koralowcami), australijski busz, lasy tropikalne i subtropikalne Australii, Ameryki, Azji i Afryki, wciąż żyjące gatunki roślin prehistorycznych, cenne kolekcje roślin mięsożernych, kaktusów i sukulentów oraz pokazywane na zmianę egzemplarze z kolekcji ponad 1500 gatunków i odmian storczyków. Wiosną i latem warto zobaczyć też zewnętrzną część ogrodu z różami, rododendronami, alpinarium, roślinnością karkonosko-izerską oraz roślinnością wód i mokradeł. Ciekawostką jest rabata chwastów, które prawie zanikły z powodu stosowania herbicydów.
Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: denik.cz
Jeśli podoba Ci się nasza redakcyjna praca i uważasz, że jest przydatna, to...