Libereckie nieoficjalne nazwy

 

     Oficjalnie nazwy te nie istnieją, ale używane są zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych, którzy odwiedzają Liberec. Podobnie jest w każdym większym mieście, ale wydaje się, że Liberec jako jedyny ma publikację na ten temat, a także mapę online, z której można np. dowiedzieć się, że ważne w mieście centrum przesiadkowe noszące nazwę Fügnerova, ma aż kilkanaście zamienników, które używane są w żywym języku liberczan (np. Fügnerka, U Fórka, Fu, Na Fý, Fifina, Dillí, czy Fída).

     Naukowcy z Politechniki Libereckiej opracowali „Atlas Żywych Nazw”, który wydany został w formie papierowej publikacji. Autorzy nie spodziewali się, że już po pół roku cały nakład (500 sztuk) będzie wyprzedany. W ostatnich dniach ukazał się dodruk i książka jest ponownie dostępna w sprzedaży, ale powstała również mapa online, na której można poznać nieoficjalne nazwy miejsc, ulic, placów, lokali, czy urzędów. Przy wielu z nich znajdują się komentarze autorów publikacji, które wyjaśniają pochodzenie danej nazwy, a także jej historycznych powiązań.

     Praca powstała na podstawie ankiet w latach 2019-2020, w których autorzy prosili o komentarze mieszkańców Liberca. Spodziewali się sporego odzewu, ale i ich zaskoczyła liczba ankiet, które wróciły – było ich ponad 1500. Projekt „Żywe nazwy” jest wciąż aktywny i na wspomnianej, interaktywnej mapie, można dodawać swoje własne nazwy miejsc, których jeszcze nie ma w spisie.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie idnes.cz

Mapa żywych nazw miasta Liberec...

 

Jeśli podoba Ci się nasza redakcyjna praca i uważasz, że jest przydatna, to...
Jeśli podoba Ci się nasza praca, postaw nam kawę na buycoffee.to

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl