Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 860Wszystkich: 13967113

Łuna nad Bogatynią - oświadczenie Instytutu Astronomii

2016-03-02 08:01

     [od red.] Od kilku miesięcy w czeskiej prasie zaczęły pojawiać się artykuły o szklarniach, jakie znajdują się w okolicach Bogatyni. Ich światło, jakie emitują w nocy porównywane często było do świateł wielotysięcznego miasta, a łuna na niebie, według czeskich dziennikarzy, zanieczyszczała je światłem w stopniu tak dużym, że mieszkańcy przygranicznych miejscowości skarżyli się na kłopoty ze snem. Nie zajmowaliśmy się do tej pory tym tematem na łamach NaszychSudetów, ale otrzymaliśmy oświadczenie z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, które chcielibyśmy wam zaprezentować…

 


     W imieniu instytucji założycielskich, które 4 listopada 2009 roku powołały międzynarodowy Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN), stanowczo protestujemy przeciwko podawaniu do publicznej wiadomości przez mass-media w Polsce, nierzetelnych i nieprawdziwych informacji o poziomie zagrożenia nocnego nieba w IPCN, spowodowanego emisją sztucznego światła przez szklarnie warzywnicze Citronex Polska w Bogatyni.

     Ukazujące się od połowy lutego 2016 r. publikacje zawierają treści, będące głównie zapożyczeniami z publikacji czeskich. Poziom skrótów i uproszczeń w nich jest nie do zaakceptowania. Żadna z redakcji nie poprosiła o wypowiedź którejkolwiek osoby związanej z IPCN w Polsce, co jest tym bardziej zdumiewającym przejawem braku rzetelności dziennikarskiej, że dotarcie do ojców-założycieli Izerskiego Paku Ciemnego Nieba jest niezwykle łatwe.


Nocne zdjęcia okolic Bogatyni wykonane przez satelitę Suomi NPP w 2014 i 2015 roku. Widoczny wzrost jasności w okolicy elektrowni Turów spowodowany uruchomieniem szklarni (znaczona czerwonym kółkiem). Wizualizacja zdjęć satelitarnych wykonana przez Jurija Stare (www.lightpollutionmap.info) na podstawie danych z Earth Observation Group, NOAA National Geophysical Data Center

 

     Zarówno na oficjalnej stronie internetowej Parku www.izera-darksky.eu, jak też pod innymi adresami organizacji i mediów współpracujących z IPCN, można odnaleźć adres poczty elektronicznej, nazwiska osób zaangażowanych w powstanie i rozwijanie Parku oraz reprezentujących go na zewnątrz.

     Chcemy także stanowczo podkreślić, iż polskie instytucje powołujące Izerski Park Ciemnego Nieba, ani też którakolwiek osoba utożsamiająca się z Parkiem w Polsce, nie inspirowały polskich publikacji medialnych na temat zanieczyszczenia światłem w rejonie Bogatyni, nie przekazywały żadnych informacji o zagrożeniu nocnego nieba w IPCN oraz nie wskazywały przedsiębiorstwa Citronex Polska jako winowajcy tego rzekomego stanu rzeczy.


Widok w kierunku Bogatyni i szklarni ze wzgórza odległego o 12 km od szklarni. Dwa zdjęcia porównują sytuację, w której oświetlenie w szklarni jest włączone i wyłączone (fot. Liberecki Klub Astronomów, udalosti.astronomy.cz)

 

     Owszem, z pomiarów i analiz wynika, iż wskutek sezonowego doświetlania upraw pomidorów w szklarni Citronex Polska presja sztucznego oświetlenia na IPCN wzrosła, lecz jak dotąd nie sięga ona poziomu uniemożliwiającego prowadzenie obserwacji astronomicznych w Górach Izerskich.

     Negatywny wpływ emisji świetlnej wywołanej przez uruchomienie szklarni dotyczy przede wszystkim najbliższego otoczenia, w tym pobliskich miejscowości: Bogatyni-Trzcieńca i Bogatyni-Zatonia w Polsce oraz Hirschfelde, Rosenthal i Dittelsdorf w RFN.

     Przekonani jednak jesteśmy, iż dotkliwy problem zanieczyszczenia światłem okolicy Bogatyni uda się rozwiązać poprzez współpracę instytucji naukowych z przedsiębiorstwem Citronex Polska – która, jak donosi oficjalny komunikat firmy – została już podjęta. Ponadto Instytut Astronomiczny UWr oferuje wsparcie dla tych kroków zaradczych swą wiedzą na temat zanieczyszczenia światłem. Osoby związane z IPCN chętnie udzielą wszelkich rad w tym zakresie.

     Jako naukowo-przyrodnicza inicjatywa, nowatorska w skali Europy, Izerski Park Ciemnego Nieba jest unikatowym przedsięwzięciem na polsko-czeskim pograniczu. Nie możemy pozwolić na wciąganie IPCN poprzez nieodpowiedzialne i nierzetelne publikacje, w międzynarodowy spór na poziomie lokalnym. Najpoważniejszym zagrożeniem dla Izerskiego Parku Ciemnego Nieba są nieprawdziwe informacje na jego temat.

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego

 


     Aby ułatwić dotarcie do rzetelnych informacji o izerskiej ciemności i Izerskim Parku Ciemnego Nieba, podajemy adresy internetowe:

Oficjalny serwis informacyjny IPCN: www.izera-darksky.eu
Treść memorandum powołującego Park: www.izera-darksky.eu/info/memorandum-pl.pdf
Zbiór najważniejszych informacji o IPCN dla mediów: www.izera-darksky.eu/info/IPCN-dla-mediow.pdf
Ulotka informacyjna prezentująca Park: www.izera-darksky.eu/info/info-ulotka.pdf
Relacja ze spotkania powołującego park: www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=219
Podstawowe informacje na temat fenomenu ciemnego nieba w Górach Izerskich: www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=239
Serwis poświęcony ochronie ciemności i zanieczyszczeniu światłem: www.ciemneniebo.pl
Strona stowarzyszenia POLARIS, zajmującego się krzewieniem wiedzy o zanieczyszczeniu światłem: www.polaris.org.pl 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Egon Sum2016-03-02 16:23

    Hmm, nie bardzo rozumiem, co mają wspólnego skargi mieszkańców na kłopoty ze snem od nadmiaru nocnego sztucznego światła z Instytutem Astronomicznym UWr. No ale skoro pracownicy tego instytutu sami o sobie piszą, że są jakimiś ojcami-założycielami, to bez wątpienia mają bardzo rozbudowane kolektywne ego i przekonanie o ważności swego miejsca we wszechświecie.
    Trochę to śmieszne: mieszkańcy pogranicznych rejonów Czech nie mają nic innego do roboty, tylko szukać jakiegoś wrocławskiego instytutu i konsultować z nim swoje nocne bolączki. I to oświadczenie, pod którym nikt się imiennie nie podpisał.... To już kabaret!

  • biegacz2016-03-03 23:45

    Wzruszające! Choć nie wiem, czy nie bardziej śmieszne. Albo żenujące. To może ja też wydam oświadczenie, że nie pisałem nic na temat ostatniej powodzi w Indonezji, nikt mnie o to nie pytał (mimo że powinien), a każdy kto na ten temat coś napisał nie ma żadnego związku z moją osobą? Gdzie Góry Izerskie a gdzie Bogatynia? Zabierając się za czytanie artykułu myślałem, że owi naukowcy przeprowadzili jakieś badania na ten temat i doczekam się fachowej i wyczerpującej analizy zjawiska. Nic z tych rzeczy! Zamiast tego bełkot i urażona duma. No cóż, jacy naukowcy, taka wypowiedź. Smutne, że tacy ludzie żyją z naszych podatków.

  • eco2016-03-04 13:51

    Pewnie chodzi o to, żeby wykorzystać okazję i po raz kolejny zareklamować Park Ciemnego Nieba w góach Izerskich (widać to po linkach, które tak się mają do tematu jak pięść do nosa ). Ten Park Ciemnego Nieba to też jest totalna bzdura, fanaberia pseudonaukowców, społeczeństwo nic z tego nie ma , a idą na to pieniądze na naszych podatków. Małe dzieci wymyśliły sobie kolejną zabawkę za pieniądze podatników. Ciemne niebo doskonale radziło sobie w Górach Izerskich bez astronomów z Uniwersytetu Wrocławskiego. No ale trzeba udawać że coś się robi i mieć pretekst do dojenia publicznych pieniędzy. Nastawiali jakichś kamieni udających planety, wybudowali z betonu obrzydliwy gnomon, z pięknej Hali Izerskiej zrobili disneyland. Zero wyczucia charakteru miejsca i poszanowania unikalnej przyrody tego terenu.

Komentarz
Facebook