Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1148Wszystkich: 13725261

Majówka z gitarowym rekordem i dobrą muzyką

Fot. Mieczysław Michalak
Fot. Mieczysław Michalak
2018-04-30 10:00

     Rok 2018 przyniósł stolicy Dolnego Śląska tytuł najlepszej europejskiej destynacji turystycznej, co oznacza, że Wrocław warto odwiedzać przy każdej okazji. Jedną z nich z pewnością jest zbliżający się wielkimi krokami weekend majowy, który od lat we Wrocławiu znany jest lepiej jako wielkie Święto Gitary.

Dzieciaki do gitar

     Tegoroczna edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa rozpocznie się dzień wcześniej, bo już 30 kwietnia „Światowym Dniem Krasnoludka z Gitarą". To impreza zadedykowana najmłodszym. - Co roku staramy się wprowadzić dodatkowy wątek do Gitarowego Rekordu Guinnessa, który urozmaici nasz festiwal i jednocześnie przyciągnie do Wrocławia nowych fanów gitarowego grania. W roku 2014 były to "Gitarowe Rodziny" w 2015 "Dziewczyna z Gitarą", a w tym roku przyszedł czas na grające dzieciaki. Osiągnięty we Wrocławiu pułap 7356 gitar jest trudny do przekroczenia bez wsparcia sił "nadprzyrodzonych" - zatem cała nadzieja w krasnalach i dzieciach - mówi Leszek Cichoński, dyrektor artystyczny Thanks Jimi Festival.

     Dla najmłodszych fanów gitarowego grania przygotowano sporo atrakcji: koncert Arki Noego, Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, występ międzypokoleniowego duetu basowego w składzie Wojciech Pilichowski i „Super Dzieciak” - Kamil Pyrek oraz warsztaty cyrkowe, zabawy i konkursy. A przede wszystkim możliwość stworzenia Gitarowej Orkiestry Krasnoludków, która jako pierwsza zrobi próbę „Hey Joe” we wrocławskim Rynku. Dla małych śmiałków, którzy będą chcieli pomóc w ustanowieniu nowego rekordu przygotowano specjalną Strefę Krasnoludka z Gitarą także 1 maja.

Potrzebujemy 7356 gitar i…Ciebie

     Aby wziąć udział w Gitarowym Rekordzie Guinnessa wystarczy mieć gitarę, banjo, ukulele czy mandolinę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.* Impreza rozpocznie się 1 maja o godz. 10:00 na wrocławskim Rynku. Największą gitarową orkiestrę na świecie poprowadzi pomysłodawca imprezy, Leszek Cichoński, a fanów gitarowego grania, jak zwykle, wspierać będą znakomici polscy i zagraniczni muzycy: LeBurn Maddox, Andrzej Nowak (TSA), Ryszard Sygitowicz (Perfect), Wojtek Hoffmann (Turbo), Sebastian Riedel, Paweł „Drak” Grzegorczyk (Hunter), Michał Jelonek, Grzegorz Markowski, Jakub Żytecki oraz Michael Molenda, redaktor naczelny amerykańskiego magazynu "Guitar Player".

     Zanim jednak kultowe „Hey Joe” zabrzmi na tysiące gitar, na scenie zobaczymy kilka koncertów i wydarzeń specjalnych. Wśród nich m.in. projekt Viva Santana - nowy pomysł Leszka Cichońskiego i Jose Torresa z największymi przebojami Carlosa Santany, wspomnienie o Ryszardzie Riedlu – koncert upamiętniający twórczość legendarnego wokalisty zespołu Dżem w wykonaniu Sebastiana Riedla i zespołu Cree, występ zespołu Złe Psy, wspólne wykonanie „Nie płacz Ewka” z pomocą Grzegorza Markowskiego czy występ Łukasza Łyczkowskiego znanego z ostatniej edycji programu „The Voice of Poland”. Poza tym na uczestników czekają także liczne konkursy z nagrodami, w tym ten na najlepsze przebranie czy „gitarę z byle czego”. Jedyne kryterium – autor musi na niej zagrać.

     Warto dodać, że gitarowe szaleństwo opanowało nie tylko Wrocław. W tym roku po gitary sięgną także w: Kolbotn w Norwegii, Prerov w Czechach, Dreznie i Oberhausen w Niemczech i po raz pierwszy w siedzibie biura Guinness World Records – Londynie. A dla wszystkich, którzy nie będą mogli stawić się z gitarą we Wrocławiu przygotowano transmisję online. Zmagania gitarzystów oraz zaplanowane na ten dzień atrakcje będzie można zobaczyć na stronie www.heyjoe.pl.

Ciąg dalszy nastąpi

     Wieczorem przenosimy się z Rynku do Hali Stulecia, gdzie w ramach koncertu gwiazd, który rozpoczyna wrocławska 3-Majówkę zobaczymy Sinfonity –  światowej sławy orkiestrę symfoniczną gitar elektrycznych z Hiszpanii, legendarny thrash metalowy zespół Kreator, hardrockową supergrupę – The Dead Daises, której członkami są m.in. John Corabi (Mötley Crüe, Ratt), Doug Aldrich (Whitesnake, Dio) i Marco Mendoza (Whitesnake Thin Lizzy) oraz trzy polskie składy – Lao Che, Perfect oraz Hunter.

     Dwa kolejne dni, to muzyczna uczta dla fanów dobrego rocka, artystów z pierwszych miejsc list przebojów oraz poszukiwaczy świeżych, nowych brzmień. 3-Majówka, która otwiera sezon plenerowych imprez w Polsce odbędzie się na urokliwych terenach Pergoli oraz kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na dwóch scenach zagrają:

2 maja - Ayo, Pidżama Porno, Nocny Kochanek, Jelonek, Vader, Coma, Me And That Man, Bokka, Krzysztof Zalewski, Organek, O.S.T.R., Bass Astral X Igo oraz  Miuosh Akustycznie. 
3 maja - Kult, Dubioza Kolektiv, The Dumplings, Percival Schuttenbach & Hunt Live, Waglewski Fisz Emade, Grubson, Mikromusic, Kortez, Happysad, Ralph Kaminski

 

więcej informacji nt. Gitarowego Rekordu Guinnessa znajdziecie na stronie www.heyjoe.pl 

Galeria

 
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook