Manierystyczny nagrobek będzie jak nowy

  • źródło: denik.cz

    źródło: denik.cz

     Historia Frýdlantu związana jest ściśle z nazwiskiem Albrechta z Valdštejnu, ale w dziejach miasta złotymi zgłoskami zapisało się również wiele innych osób, na przykład rodzina Redernów. To dzięki nim rozwinięta została w regionie uprawa lnu i hodowla owiec, a później także płóciennictwo oraz sukiennictwo. Ich zasługi dla regionu były tak duże, że dzisiaj w herbie kraju libereckiego znajduje się srebrne koło, związane właśnie z rodziną Redernów. Srebrne koło występowało również w ich herbie.

     Okazały nagrobek rodziny Redernów znajduje się we frýdlanckim kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego. Poświęcony jest pamięci członków rodu: Melchiorowi, Krzysztofowi oraz Katarzynie. Jego twórcą był Gerhard Heinrich z Amsterdamu, artysta który pracował wówczas we Wrocławiu. Styl, w jakim wykonany jest nagrobek, nazywany bywa wrocławskim manieryzmem. Prace nad nagrobkiem zaczął artysta w 1605 roku, ukończył je pięć lat później.

     Gerhard Heinrich wykorzystał trzy rodzaje marmuru: jasnozielony sprowadzony z Anglii, ciemnozielony ze Śląska oraz czerwony z Czech. Kiedyś zdobiły go jeszcze jaspisy, topazy, rubiny i szafiry. Nagrobek zdobią trzy brązowe rzeźby. Pośrodku stoi generał Melchior Redern, po jego prawicy żona Katarzyna, a po lewej stronie syn Krzysztof. Gdy się przyjrzeć nagrobkowi, znajdziemy jeszcze m.in. postacie dwóch pokonanych Turków oraz reliefy przedstawiające sceny z walk, w jakich generał Redern brał udział na Węgrzech.

     Dzięki inicjatywie radnych Frýdlantu, nagrobek odzyska swój dawny blask. Oczyszczone zostaną z nalotów wierzchnie warstwy marmuru, wzmocniona zostanie również konstrukcja nagrobka, bo poszczególne jego elementy zaczęły się już rozjeżdżać i konieczne jest spojenie ich za pomocą wapiennej zaprawy oraz metalowych kotew. Odnowienia doczekają się również napisy, które zostaną pokryte płatkami złota. Prace restauracyjne mają kosztować 128 tysięcy koron, finansowane będą m.in. z funduszy ministerialnych oraz parafii rzymskokatolickiej we Frýdlancie.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: denik.cz
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl