Manieryzm wrocławski – w sobotę spacer po mieście
We wrocławskim Muzeum Narodowym trwa ciekawa wystawa czasowa zatytułowana „Manieryzm wrocławski”, na której zaprezentowane zostały zarówno przykłady manierystycznego malarstwa, jak i rzeźby, grafiki, rysunku oraz rzemiosła artystycznego, nie tylko z terenu Wrocławia, ale również szerzej, z Dolnego Śląska. Wystawa potrwa do 13 maja, a w jej ramach przygotowanych zostało wiele imprez towarzyszących, takich jak oprowadzania kuratorskie po wystawie, spotkania ze sztuką dla dzieci, wykłady dla dorosłych oraz spacery, które pozwalają zapoznać się z manieryzmem w terenie.
W ramach „Oprowadzań czwartkowych” mieliśmy dzisiaj okazję zapoznać się z eksponatami prezentowanymi na wystawie i posłuchać opowieści o manieryzmie i prezentowanych artefaktach w wykonaniu historyka sztuki, p. Grzegorza Wojturskiego. Można było dowiedzieć się m.in. o tym, dlaczego język polski był ważny dla niemieckojęzycznych mieszkańców Wrocławia, o szczegółach wiszących na wystawie obrazów, które pozwalają na zupełnie inne na nie spojrzenie, o sztambuchach, czyli pierwowzorach znanych nam ze szkoły pamiętniczków, o monumentalnych, ozdobnych bramach budowanych na jedną imprezę, czy wreszcie o dziele Michała Willmanna, które okazało się wcale nie być jego pracą. Ciekawostek były dziesiątki, jeśli nie setki - warto następnym razem wziąć udział w czwartkowych oprowadzaniach.
Świetnym uzupełnieniem dzisiejszego oprowadzania kuratorskiego będzie najbliższy spacer tematyczny, który odbędzie się już w sobotę, 24 marca 2018 r. Dyrektor Muzeum Narodowego, dr hab. Piotr Oszczanowski zaprezentuje manieryzm w dwóch wrocławskich kościołach: św. Elżbiety oraz św. Marii Magdaleny. Początek wycieczki o godzinie 11:00, spotkanie z prowadzącym na placu przed kościołem św. Elżbiety, przy pomniku Dietricha Bonhoeffera. Wstęp wolny, szczegóły na stronie Muzeum Narodowego.
Waldemar Brygier – NaszeSudety
Zobacz także:
strona www Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Manieryzm wrocławski - piękno i bogactwo