Międzynarodowy Dzień Przewodnika we Wrocławiu

  • Fot. Waldemar Brygier

    Fot. Waldemar Brygier

     Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego Biuro Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego przygotowało dla przewodników wrocławskich niespodziankę: spotkanie z prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem, który osobiście pogratulował wszystkim uczestniczącym w spotkaniu przewodnikom z okazji ich święta oraz ciekawe szkolenie pt. „Filmowy Wrocław”.

     Całość wydarzenia poprzedził spacer filmowy po Wrocławiu przygotowany i poprowadzony przez zastępcę dyrektora Odra-Film pana Rafała Bubnickiego. Podczas dwugodzinnej wędrówki mogliśmy obejrzeć główne punkty związane z najważniejszymi lokacjami filmowymi. Wiemy, że od lat 50. XX wieku Wrocław funkcjonował jako miasto filmowe. To właśnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku powstało wiele znaczących, popularnych do dzisiaj filmów i seriali, m.in. Popiół i diament w reż. Andrzeja Wajdy, Rękopis znaleziony w Saragossie w reż. Wojciecha J. Hasa, Salto w reż. Tadeusza Konwickiego, Sami swoi w reż. Sylwestra Chęcińskiego, Lalka w reż. Wojciecha J. Hasa, Konsul w reż. Mirosława Borka, Czterej pancerni i pies w reż. Konrada Nałęckiego (I seria odcinków), Nóż w wodzie Romana Polańskiego czy Stawka większa niż życie w reż. Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna (III seria odcinków).

     Tę filmową tradycję Wrocławia (w przedwojennym Breslau nie działały wytwórnie filmowe) stworzyła Wytwórnia Filmów Fabularnych, działająca w latach 1954-2011 (obecnie Centrum Technologii Audiowizualnych). Jej działalność i baza techniczno-produkcyjna umożliwiała wykonanie na miejscu wszystkich prac związanych z przygotowaniem do emisji filmów czarno-białych, a następnie kolorowych. Dlatego tak chętnie z niej korzystano.

     Po zmianach ustrojowych i trudnym okresie dla polskiej kinematografii, coś się w końcu ruszyło i przyszła kolej również na filmy zagraniczne. Kręcono je na ulicach Wrocławia (najsłynniejsze lokalizacje to ulica Miernicza oraz róg Ptasiej i Kurkowej) i w studio filmowym WFF, m.in. Nightwatching Petera Greenawaya (2007), nagrodzony Oskarem Karakter Mike`a van Diema (1997) czy filmy Maxa Färberblöcka Aimee i Jaguar (1999) oraz Anonyma. Kobieta w Berlinie. (2008).

     Nowym impulsem do rozwoju „wrocławskiej i dolnośląskiej kinematografii” dało powstanie regionalnego funduszu filmowego (Dolnośląski Konkurs Filmowy) i komisji filmowej. Wraz z powstaniem funduszu możliwe stały się współfinansowania filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Program ten ma na celu zachęcenie reżyserów do umiejscawiania akcji swoich filmów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, pomaga znaleźć dogodne lokalizacje, pośredniczy przy rozmowach z instytucjami, kiedy konieczne jest udostępnienie np. wnętrz. Najbardziej spektakularnym sukcesem działalności funduszu był m.in. Most szpiegów Stevena Spielberga (2015). Ale i przy jednym z najnowszych filmów Twój Vincent (2017) fundusz miał swoje udziały.

     Poznanie wszystkich filmowych miejsc Wrocławia to spacer na kilka dni, a jeśli dołożyć do tego Dolny Śląsk – nie wystarczy urlopu, dlatego warto podzielić sobie tę wiedzę na kilka części. Spacer z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika stał się impulsem do poszerzenia własnej wiedzy i horyzontów. Przez kilka dziesięcioleci Wrocław zajmował ważne miejsce na mapie kulturalnej kraju. Dlatego warto o tym przypominać wrocławianom i gościom stolicy Dolnego Śląska. W tym celu została przygotowana mapka „Filmowy Wrocław” – będzie ona dostępna w punktach turystycznych. Zachęcamy do spaceru!

     A tutaj  w ramach powtórki lista filmów kręconych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w latach 2008-2014:

Filmy fabularne:
Afonia i pszczoły; Nie opuszczaj mnie; Operacja Dunaj; Maraton tańca; Sala samobójców; Wygrany; 80 milionów; Bez wstydu; Daas; W cieniu; Fotograf; Jak całkowicie zniknąć; Letnie przesilenie

Filmy dokumentalne:
Poeta emeritus; Miłość bez ustawki; Szklane domy pani Zosi; Gdzie się podziało 80 milionów, Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim; Za to że żyjemy, czyli punk z Wrocka; Kabaret śmierci; Tadeusz Różewicz. Twarze; Albert Cinema; Stanisław Lenartowicz; Wrocław Vaclava Havla; Chłopiec z żabą; Gulbinowicz; Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy; Szczęściarz; Gottland; Królowa ciszy; Pieśń pamięci

Filmy animowane:
Przebudzenie; Złote krople

Filmy najnowsze:
Ja, Oga Hepnarová; Dolina Bogów; Królewicz Olch; Ptaki śpiewają w Kigali; Za niebieskimi drzwiami; Stanisław Skrowaczewski. Życie jak z nut; Osso moje osso, Bitwa wrocławska; Braciszek Karel; Kosarewicz; Luxus - sztuka w czasach zarazy; Niepokorni; Sługi boże; Pokot; Twój Vincent

Małgorzata Urlich-Kornacka
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl