Miękkie medium - sztuka włókna

     Profesor Ewa Maria Poradowska-Werszler zajmuje się sztuką włókna, malarstwem, aranżacją wnętrz, pracą naukowo-dydaktyczną i publicystyką. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu. Dyplom otrzymała w 1967 roku na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowni prof. Władysława Winczego. Stopnie naukowe w dyscyplinie sztuk plastycznych uzyskała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w latach 1999–2005. W 1972 roku powołała Grupę Tkacką „10 x TAK”, która reaktywowała tradycje tkackie na Dolnym Śląsku. Od 1978 roku kieruje założoną przez siebie „Galerią Tkacką na Jatkach” we Wrocławiu,. Jest kuratorem generalnym Międzynarodowego Sympozjum Sztuki Włókna „Warsztat Twórczy – Kowary”, pełni funkcję prezesa Fundacji na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej. Pracę naukowo-dydaktyczną prowadzi w Studium Podyplomowym „Dyscypliny Plastyczne w Architekturze” w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, a w latach 2002–2017 kierowała Pracownią Tkaniny Artystycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu (UAM w Poznaniu). Jest członkinią wielu rad programowych i jury międzynarodowych konkursów poświęconych sztuce włókna. Za swoją działalność artystyczną, naukową i kulturotwórczą otrzymała liczne wyróżnienia, nagrody i odznaczenia.

     Prace prezentowane w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu stanowią reprezentatywny wybór tkanin autorstwa Ewy Poradowskiej -Werszler wykonanych w okresie od ostatniej dekady XX wieku do 2017 roku. Wybór obejmuje klasycznie tkane gobeliny z kowarskiej wełny, prace lniane o strukturalnej powierzchni oraz prace wykonane w archetypicznych dla sztuki włókna technikach folowniczych - charakterystycznych dla twórczości artystki, będących jej autorskim odkryciem warsztatowym. Ekspozycja odzwierciedla fascynację autorki miękkim medium, jego dekoracyjnością, taktylnością i rzeźbiarskimi efektami wykorzystującymi działanie światła i przestrzeni. Tematyka prac wiąże się z obserwacjami różnych zjawisk natury i emocjami, jakie budzą, a także z wydarzeniami z osobistego i publicznego życia oraz ich przeżywaniem.

    Dr Bożena Kowalska pisała o jej tkaninach: „Jej dzieła, choć budowane z widoczną troską o ich walory estetyczne, przede wszystkim zwracają uwagę sugestywnym liryzmem i głębokim modlitewnym skupieniem. Reliefowym charakterem są one już bliskie rzeźbie, a wyszukaną barwnością i efektami światła, dobywającego się jakby z głębi tkaniny – malarstwu” (Obiekty mobilne, katalog wystawy zbiorowej, 1994). 

     Muzeum Sztuki Mieszczańskiej (odział Muzeum Miejskiego Wrocławia), Stary Ratusz, Rynek, Wrocław. Wystawa czynna od wtorku do soboty – 10:00 – 17:00, w niedzielę do 10:00 do 18:00. Wstęp płatny – 15 złotych (bilet normalny), 10 złotych (bilet ulgowy). Wernisaż w piątek, 12 stycznia, o godz. 17:00.

[Informacje prasowe Muzeum Miejskiego Wrocławia]
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl