Millefiori - tysiąc kwiatów
Za każdym razem, gdy przyjeżdżam do Szklarskiej Poręby po dłuższej nieobecności, mniej więcej co rok, pierwsze kroki kieruję do informacji turystycznej. Jest tam dużo ulotek przedstawiających atrakcje w mieście i okolicy. Zawsze znajduję wśród nich takie, które zawierają informacje o czymś nowym, czego wcześniej nie znałem. Ostatnim razem dowiedziałem się w ten sposób o galerii szkła artystycznego w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki w Szklarskiej Porębie. Gdy na ulotce zobaczyłem jeden z wyrobów wykonanych w technice, według której zostały stworzone eksponaty znajdujące się w galerii, postanowiłem tam pójść.
To, czego się spodziewałem widząc ulotkę, potwierdziło się z nawiązką. Zachwyt, piękno, finezja i wysokiej klasy artyzm. Millefiori jest jedną z najstarszych i najbardziej wymagających technik szklarskich. Drobne, finezyjne elementy znajdujące się we wnętrzu kul, wykonuje się przez rozciągnięcie rozgrzanej do wysokiej temperatury kolorowej mozaiki w kształcie walca, o przekroju około 10 centymetrów. W wyniku tego otrzymuje się kilkunastometrowe szklane laski o znacznie mniejszym niż początkowo przekroju, ale o identycznej w kształcie, proporcjonalnie mniejszej mozaice. Następnie tnie się je na cienkie plasterki.
Większość prezentowanych w galerii wyrobów ze szkła ma bardzo prozaiczne zastosowanie. To przyciski do papieru. Jednak bardzo ekskluzywne. Rozkwit sztuki szklanych przycisków do papieru w Europie nastąpił w połowie XIX wieku. Wytwarzały je m.in. huty zlokalizowane w Karkonoszach i Górach Izerskich, po obydwu stronach obecnie istniejącej granicy polsko-czeskiej. Jedną z nich była huta Carlsthal. Pozostały po niej dwa budynki. W jednym z nich znajduje się obecnie schronisko Orle. W Szklarskiej Porębie funkcjonowała huta Józefina. W momencie powstania była najnowocześniejszą na Śląsku.
Od ponad 30-tu lat następuje renesans sztuki millefiori. Tylko kilka hut i artystów na świecie wytwarza tego typu przedmioty. W Polsce na najwyższym poziomie tworzy je tylko jedna osoba - Tomasz Gondek. Jego wyroby prezentowane są w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki. Znajdują się tam także arcydzieła millefiori wykonane w XIX wieku i na początku XX, również w hucie Józefina, a także inne przedmioty szklane artystów zamieszkałych w rejonie Karkonoszy i Gór Izerskich.
Jeżeli lubisz kontakt ze sztuką, to polecamy pobyt w Szklarskiej Porębie w Pensjonacie RAAD na Uroczysku. Ze względu na bliskość przyrody i piękne widoki, przyjeżdżają tam tworzyć i wypoczywać artyści, których część prac zdobi wnętrza pensjonatu i jedną ze ścian zewnętrznych.
Tomek Nawrot
Zobacz także:
Pensjonat RAAD na Uroczysku