Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 15Wszystkich: 13937277

Multimedialnie o przymusowych robotnikach

2023-12-18 21:22

     W twierdzy Kłodzko udostępniono nową wystawę poświęconą pracownikom przymusowym niemieckiej fabryki AEG, która została przeniesiona do kłodzkiej fortyfikacji z Łodzi jesienią 1944 roku.

     - To trzeba zobaczyć i... posłuchać, bo dyskretnie zamontowane multimedia zapewnią nam także dźwięki – zachęca Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. - To nie kto inny, ale wyzwoleni pracownicy działającej w twierdzy fabryki AEG byli pierwszymi, powojennymi, polskimi mieszkańcami Kłodzka – dodaje samorządowiec.

     Ekspozycja, oprócz standardowych tablic opisujących historię i gablot z eksponatami (niektóre z nich mają wyjątkową wartość historyczną), zawiera także multimedia.

     - Kosztowało nas to mnóstwo pracy, trochę nerwów, ale efekt jest wspaniały. Będziecie mogli przejrzeć satyryczne pismo wydawane przez pracowników przymusowych (tak, tak pracownicy w ten sposób podnosili się na duchu, a i niekiedy przemycali istotne informacje), w telefonach zaś usłyszycie wspomnienia osób, które pracowały w twierdzy Kłodzko – zachęcają pracownicy zabytkowej fortyfikacji.

     Warto poznać losy Polaków pracujących przymusowo podczas II wojny światowej w twierdzy Kłodzko. Niektórzy, po zakończeniu wojny zostali w naszym regionie i jako pierwsi Polacy zasiedlali ziemię kłodzką. Zwiedzanie wystawy jest wliczone w cenę biletu na twierdzę.

PIERO – Gazeta Kłodzka
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook