Muszkowicki Las Bukowy

  • Fot. Andrzej Wojciechowski

    Fot. Andrzej Wojciechowski

     Odwiedziłem wczoraj (24 marca 2021 r.) rezerwat „Muszkowicki Las Bukowy" wędrując niebieskim szlakiem z Henrykowa do Ząbkowic Śląskich. No i jestem pod wrażeniem tego, co zabaczyłem w rezerwacie: nieprzebrane łany śnieżyczki przebiśnieg (Galanthus nivalis) i śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum). Dno lasu – runo leśne – jest wręcz białe od tych kwiatów. Te dwa zwiastuny wiosny przeważnie rosną osobno, na terenach niestykających się ze sobą, chociaż obydwa lubią tereny podmokłe. Zaś w powyższym rezerwacie można je zobaczyć obok siebie i do tego masowo. Okres jednoczesnego kwitnienia tych gatunków jest stosunkowo krótki – od marca do początków kwietnia. Zachęcam do wycieczki w ten teren i obejrzenia tego roślinnego spektaklu, póki jeszcze trwa i póki jest ładna pogoda.

     W jednym miejscu, w górnej (zachodniej) części rezerwatu udało mi się wypatrzeć jeszcze jednego zwiastuna wiosny – wawrzynka wilczełyko (Daphne mezereum). Ten mały krzew (wysokość przeważnie ok. 0,5 m) niekiedy zakwita już w lutym przed wypuszczeniem liści, a jego różowe kwiaty mają odurzającą woń.

     Sam rezerwat „Muszkowicki Las Bukowy" ma powierzchnię 16,43 ha i chroni naturalny las bukowy z bogatym runem, porastający zbocza i dno doliny Zamecznego Potoku płynącego nieprawdopodobnie pozawijanymi meandrami. To wszystko urozmaicają śpiewy godowe kowalików, dzięciołów zielonych i innych ptaków.

     Wędrując przez rezerwat podziwiajmy jego przyrodę i uszanujmy ją – wędrować można wyłącznie znakowanym szlakiem niebieskim zachowując ciszę i nie uszkadzając żadnych roślin. Pamiętajmy, że trzy wymienione wyżej rośliny (śnieżyczka przebiśnieg, śnieżyca wiosenna, wawrzynek wilczełyko) są pod ścisłą ochroną gatunkową.

Andrzej Wojciechowski (Astronom)
 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl