Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach
21–26.03.2023
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
25.03, g. 11:00
Poszukiwanie wiosny – warsztaty plastyczne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 5–12 lat, w ramach cyklu „Zostań Cudo-Twórcą”
Pierwsze pąki, intensywna zieleń, coraz dłuższe spacery i wyższa temperatura, świat budzi się do życia na naszych oczach – to właśnie wiosna. Wyruszymy na jej poszukiwania w Muzeum, a podczas pracy plastycznej stworzymy kwietne kompozycje z papieru.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
25.03, g. 12:00
Pięknej książki nic nie zastąpi – wykład Jakuba M. Łubockiego w ramach cyklu „Piękne i użyteczne”
Książka towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Choć jej forma i wykonanie z upływem czasu zmieniały się, to prawie każda epoka i miejsce szczyciły się własną kulturą książki. W tym czasie nie zmieniało się tylko jedno: ludzka potrzeba otaczania się pięknymi przedmiotami. Celebrowanie codzienności z ich użyciem może dawać nie tylko radość, ale i pożytek. W tej roli niezastąpiona jest piękna książka. Wykład przybliży tę kategorię piękna, przejawiającego się w książce postrzeganej jako zespół „czynników materialnych, papieru, czcionek, ilustracji, druku i oprawy”.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala nr 116
25.03, g. 13:00
„Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” – oprowadzanie po wystawie w PJM. Spotkanie dla Głuchych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski, tłumaczenie: Elżbieta Resler
Jednemu z najciekawszych i najcenniejszych zespołów zabytków, jaki przechowywany był do II wojny światowej we wrocławskich zbiorach muzealnych, poświęcony był projekt badawczy realizowany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w 2022. Jego celem było kompleksowe opracowanie wrocławskiej kolekcji złotniczej należącej do dawnych bractw strzeleckich, zarówno obiektów zachowanych, jak i zaginionych, oraz odtworzenie pełnego obrazu tego niezwykłego i ważnego dla Wrocławia zbioru. Wystawa jest efektem tych badań.
Bilety w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu
26.03, g. 11:00
Sztuka klasycyzmu – wykład Izabeli Trembałowicz-Chęć w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”
W II połowie XVIII wieku Europa na nowo odkryła i zachwyciła się klasyczną estetyką starożytnych Greków oraz Rzymian. Stawiane w miastach, ale i w sielskich zakątkach budynki nawiązywały formą do greckich świątyń – z ich kolumnadami i trójkątnymi tympanonami. Dominował kolor biały, odcienie szarości, kontur, czysta linia, matematycznie wyliczone piękno. Co spowodowało, że na nowo pokochano helleńsko-rzymską spuściznę?
Bilety w cenie 10 zł
Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala nr 116
Muzeum Etnograficzne
26.03, g. 12:00
Wikliniarskie ABC – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”. Koordynacja Paulina Suchecka
Mistrzowie, profesjonaliści opowiedzą o pozyskiwaniu surowca, pokażą, jak pracuje się z witkami wikliny i jak powstają różne formy i kształty wiklinowych wyrobów. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję samodzielnie, pod czujnym okiem fachowców, stworzyć własną wiklinową niespodziankę.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
25.03, g. 10:30
Najdłuższy wydech świata – warsztaty dla młodzieży i dorosłych towarzyszące wystawie czasowej „Otto Piene. Gwiazdy”. Prowadzenie: Paulina i Dawid Galanciak-Ilczyszyn z inicjatywy Wytchnienie
Oddech wydaje się tak oczywistym odruchem ciała, że może nie warto się nad nim zastanawiać. A jednocześnie jego moc jest niezwykła! Dzięki niemu możemy wpływać na rozluźnienie albo spięcie ciała, uspokojenie lub rozgrzanie emocji. I na wiele aspektów zdrowia! A co gdyby do oddechu dołączyć jeszcze wątek uważności i sprawdzić, jak wrażliwi jesteśmy na różne bodźce wzrokowe, słuchowe, a nawet dotykowe? Warsztaty będą okazją do zatrzymania się i zwolnienia na cały nadchodzący weekend. Sprawdzimy, jak wpływa duet oddechu i uważności i jak poprowadzą nas w tym prace artystyczne Ottona Piene. Prace, które całymi sobą zapraszają do zatrzymania się, spojrzenia w górę, wyciągnięcia ręki.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
25.03, g. 12:30
Натуральність – Майстер-класи Евеліни Качинської українською мовою для сімей з дітьми. Подія в рамках циклу «Радість від мистецтва» / Naturalność – warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodzin z dziećmi w języku ukraińskim. Wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”
Художні матеріали асоціюються нам з фарбами, глиною, мармуром. Всі вони натурального походження. Та чи саме мистецтво створене з них можемо назвати «природнім»? На найближчих заняттях познайомимось з Вами власне з такими скульптурами та інсталяціями, які перенесуть нас в світ натуральності. Інколи шорсткий, грубий та неотесаний. Але незмінно справжній. Запрошуємо! / Warto się uśmiechać, nawet śmiać się głośno, jeśli tylko ku temu jest okazja! Narysować ikonkę uśmiechu potrafi każdy, lecz jakimi kolorami namalować śmiech? Prostą linią czy falowaną, krótkimi kreskami czy zygzakami? Natchnienia do zabawy plastycznej uczestnicy poszukają na wystawie czasowej „Twarzą w twarz”. Bacznie przyjrzą się twarzom obecnym w dziełach sztuki oraz swoim własnym. Uwaga, zajęcia wyłącznie w języku ukraińskim.
вхід вільний / wstęp wolny
необхідна реєстрація / zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Павільйон Чотирьох Куполів / Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
25.03, g. 16:00
Maska w kulturze Burkina Faso – część tradycji ustnej? Wykład Magdy Podsiadły towarzyszący wystawie „Twarzą w twarz”
W kulturze ludów Burkina Faso maski mają fundamentalne znaczenie w rytuale przejścia, jakim jest inicjacja młodych mężczyzn. Symbolicznie odnawiają za jego sprawą boski porządek mitu o powstaniu świata. Finał ceremonii przejścia, zwany Wyjściem Masek, to święto i religijne, i społeczne zarazem, skomponowane jak totalne widowisko teatralne, w którym równoważne znaczenie mają wszelkie gatunki sztuki – od muzyki po poezję, od tańca po rzeźbę i malarstwo. Maski stanowią więc nie tylko element duchowej przemiany, ale i tradycji ustnej.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
26.03, g. 15:00
„Świat, który trzeba widzieć” – wykluczenie i przywiązanie w sztuce Joanny Rajkowskiej. Wykład Aleksandry Szwedo w ramach cyklu „Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu”
Joanna Rajkowska jest jedną z najważniejszych polskich współczesnych artystek. W twórczości wykorzystuje różnorodne media, skupiając się przede wszystkim na działaniach w przestrzeni publicznej. Zagłębiając się w proces od-swajania i od-człowieczania artystka minimalizuje działalność człowieka i skupia się na nie-ludzkich relacjach. Wielowymiarowy projekt „Psy z Üsküdar” traktuje o symbolicznym wykluczeniu zwierząt ze społeczności, łączy w sobie dramat niechcianych istot z baśniową historią ocalenia. Rajkowska, chcąc zrozumieć istotę człowieczeństwa, sięga po historię bezpańskich psów błąkających się po cmentarzach Istambułu. Wykład będzie okazją do poznania, jak wygląda proces twórczy realizacji artystycznych Rajkowskiej.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
26.03, g. 16:30
Psie wizerunki nie tylko na fotografii – wykład Magdy Szafkowskiej
Charakter „najwierniejszego z wiernych” oraz różnorodność ras w obrębie gatunku canis lapus familiaris (lub inaczej canis familiaris) od prawieków inspirowały przedstawicieli homo sapiens o większym lub mniejszym zacięciu artystycznym. Do najpopularniejszych tego typu przejawów należą drobne wytwory plastyczne z ceramiki, drewna, metalu. Obecnie istnieje cała gałąź kolekcjonerstwa takich przedmiotów, często sprowadzanych nawet z odległych stron świata. Podobnie jak w malarstwie czy fotografii – zarówno tej artystycznej, jak i reportażowej – odzwierciedlają one przemiany w wyglądzie psich ras oraz ich odmian. Wiąże się to z ciągle zmieniającymi się: rolą tych zwierząt w naszym życiu oraz naszym stosunkiem do nich.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej