Muzeum Papiernictwa podsumowało rok

2026-01-19


     - Dla nas był to intensywny, inspirujący i niezwykle różnorodny czas, któremu towarzyszył mocny program wystawowy, wzbogacony o prelekcje, debaty, wydarzenia plenerowe – zarówno w murach XVI-wiecznego młyna, jak i daleko poza nim – informują pracownicy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. - Zaprezentowaliśmy m.in. dwie wystawy sztuki papieru: „Triennale Re-Medium. Terra. Air. Aqua” oraz „Podszeptywania” Anny Goebel, ekspozycję międzynarodowego artysty zatytułowaną „Life of a box” oraz „Z paszportem w nieznane...”, ukazującą historię podróżowania – wymieniają

     Dużym zainteresowaniem cieszyły się także ekspozycje związane z dziejami pieniądza i dokumentów oraz mikrowystawa z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa wędrująca „Z papierem przez dwa tysiąclecia” jak co roku wyruszyła w małe tournee – duszniccy muzealnicy prezentowali ją w Tomaszowie Lubelskim, Kluczborku, a także w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz w Lubawce.

     Integralną częścią działalności muzeum były spotkania i wydarzenia naukowe. Odbyła się m.in. prelekcja Juliusza Bieniasia „Tajemnice pierwszych polskich pieniędzy papierowych”, spotkanie z prof. Tomaszem Głowińskim, „Co Polacy mieli w skarpetach w 1945 roku”, czy też debaty „Między miastem a regionem. Dolny Śląsk po 1945 r. widziany z różnych perspektyw” organizowane we współpracy z „Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość”.

     Szczególne znaczenie miały działania związane z ochroną naszego dziedzictwa – w muzeum odbyła się międzynarodowa konferencja „Europejskie młyny papiernicze z epoki ręcznego czerpania papieru”, realizowana w ramach projektu wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 15 września 2025 roku Stały Przedstawiciel RP przy UNESCO złożył w Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nominację do oceny wstępnej dotyczącą młynów papierniczych z epoki ręcznego wyrobu papieru.

     Nie zabrakło w 2025 roku sukcesów. - Wydaliśmy nową edycję banknotów pamiątkowych 0 euro z wizerunkiem naszego młyna, a do sprzedaży trafił katalog towarzyszący wystawie „Pieniądz zastępczy na ziemi kłodzkiej”. Muzeum otrzymało nagrodę w Konkursie Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska za ekspozycję „Bilety skarbowe z czasów insurekcji kościuszkowskiej” oraz nagrodę w kategorii katalogów wystaw w konkursie NIM „Muzealna Książka Roku” za publikację towarzyszącą tej ekspozycji – puentują nasi muzealnicy.

DTP – Gazeta Kłodzka

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl