Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 961Wszystkich: 13967214

Na Długocie upamiętniono zasłużonych działaczy PTTK

2023-11-18 19:51

     Na Długocie, najwyższym szczycie gminy i powiatu prudnickiego, odsłonięto dziś (18 listopada) tablicę poświęconą zmarłemu w 2021 i 2023 małżeństwu zasłużonych działaczy opolskiego PTTK – Franciszkowi i Józefie Kamyszom. Jest propozycja, by w tym miejscu upamiętniać wybitne dla ruchu turystycznego ziemi opolskiej postacie.

     Franciszek Kamysz zmarł 13 marca tego tego, przeżywszy 100 lat i 14 dni. Jego żona odeszła dwa lata wcześniej – 9 lipca, w wieku 92 lat. Śmierć zacnych turystów i krajoznawców była bezpośrednim bodźcem do poczynienia starań zmierzających do upamiętnienia Kamyszów w górach.

     Jak wspomina wiceprezes oddziału PTTK w Opolu Bronisław Adamski, miejsce na Długocie Kamyszowie wybrali sami. Po części było to wynikiem wcześniejszych działań, ponieważ od kilku lat na Długocie upamiętniano, sadząc tam dęby (z tabliczkami), zasłużonych na prudnickiego turystyki działaczy (Aleja Turystów).

     - Franek Kamysz, już w późniejszym wieku, kiedy zdrowie nie pozwalało mu chodzić po wysokich górach, tatrzańskich szlakach, chodził po Górach Opawskich – wspomina Bronisław Adamski. - Tutaj wielokrotnie przebywał, tutaj zatrzymywał się wędrując na nocleg do schroniska w Wieszczynie, i to miejsce bardzo mu się spodobało. W maju 2018 roku w trakcie rozmowy ze mną w Opolu rzucił temat, który mnie zaskoczył, że on chciałby, by po jego śmierci i „Nuny” (małżonka  - przyp. red.), tutaj znalazła się tablica z informacją o ich działalności, przede wszystkim górskiej. Zobowiązałem się, że taka tablica pamiątkowa powstanie i że zostanie zorganizowana taka uroczystość jak dzisiaj.

     Do inicjatywy włączył się niemal równolegle były prezes prudnickiego oddziału PTTK Józef Michalczewski, również przyjaciel Kamyszów i razem z Adamskim doprowadzili do wystawienia upamiętnienia.

     - To jest znakomity pomysł, by to miejsce było szczególne dla ludzi gór z Opolszczyzny, do upamiętnienia takich wielkich nazwisk jak Kamyszowie – zachęca wiceprezes Zarządu Głównego PTTK w Warszawie Lucjusz Bilik.

     Na tablicy Kamyszów umieszczono cytat: „Odchodzicie bo czas Was woła… / Ślad po Was tu zostanie / O góry, o pola skoszone, o ciche smutne pożegnanie”.

     W uroczystości uczestniczyli przede wszystkim turystyczni przyjaciele Kamyszów, w tym (obok już wspominanych): członkowie honorowi PTTK: Adolf Mikulec, Elżbieta Zagłoba – Zygler, Lucjusz Bilik, prezes Oddziału PTTK Prudnik Barbara Drożdżowicz, prezes Klubu Górskiego „Świstak” PTTK Jarosław Srębacz oraz leśniczy Leśnictwa Dębowiec Paweł Muzyka.

     Głaz z tablicą mógł być postawiony dzięki przychylności zarządcy terenu Nadleśnictwu Prudnik. Kamień ufundowała Kopalnia Szarogłazu Dębowiec, a tablicę przygotował zakład kamieniarski Piotra Gacki z Prudnika. Tablicę sfinansowali przyjaciele Kamyszów z opolskiego oddziału PTTK. Podczas spotkania turyści zaśpiewali hymn prudnickiego oddziału PTTK „Życie jest piękne” oraz ulubioną pieśń turystyczną Kamyszów „Pod przewodem Orłowicza”.

     Długota (457 m n.p.m.) jest jednym z ważniejszych wzniesień Gór Opawskich. Szczyt jest najwyższym punktem pasma Lasu Prudnickiego, gminy Prudnik i powiatu prudnickiego. Przebiega tędy Główny Szlak Sudecki. Staraniem prudnickiego oddziału PTTK ustawiono tu wiatę turystyczną z pieczątką turystyczną i tablicą - Szlak Pamięci Działaczy PTTK. Posadzono tu również wspomniane wcześniej dęby z tabliczkami poświęcone zasłużonym członkom PTTK Prudnik, w tym Józefowi Waścińskiemu, który w 2012 r. zmarł na szlaku właśnie tym miejscu.

Andrzej Dereń - Tygodnik Prudnicki

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook