Niepewna przyszłość kolejki linowej na Ještěd

     Kolejka linowa na Ještěd wyłączona jest z użytkowania od tragicznego wypadku z jesieni 2021 roku (zob. Wypadek kolejki linowej na Ještěd), gdy jedna z kabin spadła, a obsługujący wagon pracownik zginął na miejscu. W drugiej z kabin konduktorowi udało się pociągnąć za hamulec ratunkowy, który zadziałał. Ocalił w ten sposób swoje życie, jak i 13 jadących z nim pasażerów. Przyczyny wypadku nie są jeszcze ustalone, chociaż policja ma już opinie biegłych. Według rzecznika policji, za kilka tygodni powinno stać się jasne, kto jest odpowiedzialny za wypadek kolejki.

    Pojawiają się już plany nowej kolejki linowej. W grze pozostają dwie możliwości. Pierwsza opcja powraca do historycznej formy z dwoma dużymi kabinami, które poruszają się w przeciwne strony. Druga opcja zakłada system obiegowy, który znany jest z ośrodków narciarskich. W nim możliwe byłoby wykorzystanie większej liczby kabin.

     System obiegowy budzi jednak duże emocje. Wariant, w którym wyjątkowa kolej linowa, będąca do tej pory jedną z ikon Liberca, staje się zwyczajną kolejką linową, drażni lokalnych patriotów. Jan Petrásek napisał książkę opowiadająca o Ještědzie, a teraz zebrał podpisy pod petycją, która domaga się przywrócenia oryginalnej formy kolejki linowej. W ciągu dwóch tygodni pod petycją podpisało się ponad 1 000 mieszkańców Liberca.

     - Jest dla nas jasne, że to już nigdy nie będzie ta sama kolej linowa, że będzie zmodernizowana, z nową technologią, ale domagamy się, aby poprowadzona była jak dotychczas, w przeciwne strony, po oryginalnej trasie. W ten sposób będzie można wykorzystać istniejące już budynki, w tym górną stację, której formę opracował autor hotelu i przekaźnika, Karel Hubáček – wyjaśnia Petrásek.

     Ostateczne słowo należy jednak do władz miasta. Koleje Czeskie, które prowadziły do tej pory kolejkę linową, nie są już nią zainteresowane. Urząd miasta Liberca chce kupić kolejkę linową wraz z działkami do końca 2023 roku, i według burmistrza, zamierza sporządzić studium porównawcze obu wariantów. – Następnie chcę, aby decyzję podjęła przede wszystkim rada miasta, ale także mieszkańcy Liberca. Nie wykluczam nawet referendum w tej sprawie – mówi Jaroslav Zámečník, burmistrz Liberca. Miasto samo nie chce finansować nowej kolejki linowej - szuka inwestora. Według burmistrza, w najlepszym przypadku pierwsi pasażerowie nowoczesnej kolejki linowej mogliby pojechać nią w 2025 roku.

Waldemar Brygier – NaszeSudety na podstawie CNN Prima News
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl