Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2021-05-06 23:51

  Kilka tygodni temu na rynku ukazała się mapa "Góry Kamienne i Wałbrzyskie", wydana przez jeleniogórskie wydawnictwo Plan, w skali 1:40 000. Nie musieliśmy długo czekać, by do rąk dostać także laminowaną wersję tej mapy. Mapy laminowane, czy też drukowane na tzw. papierze syntetycznym, cieszą się coraz większą popularnością, bo mimo że są droższe od wersji papierowych, to z pewnością posłużą znacznie dłużej

 • 2021-03-11 15:36

  „Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych

 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3101Wszystkich: 10581835

Niezwykłe cmentarze w Czechach

Cmentarny kościółek Broumov fot. archiwum Kudyznudy.czCmentarz Velhartice. Fot. archiwum Kudyznudy.czCmentarz dolny Žďár nad Sázavou. fot. archiwum Kudyznudy.czCmentarz Bohnice, Praga. Fot. archiwum Kudyznudy.czPsi cmentarz Kunštát. Fot. archiwum Kudyznudy.cz
Cmentarny kościółek Broumov fot. archiwum Kudyznudy.cz
Cmentarz Velhartice. Fot. archiwum Kudyznudy.cz
Cmentarz dolny Žďár nad Sázavou. fot. archiwum Kudyznudy.cz
Cmentarz Bohnice, Praga. Fot. archiwum Kudyznudy.cz
Psi cmentarz Kunštát. Fot. archiwum Kudyznudy.cz
2020-10-31 10:04

     Przedstawiamy ciekawe, mniej znane cmentarze czeskie, niezwykłe, owiane legendą, kryjące mroczne tajemnice, których zwiedzanie może wywołać dreszczyk emocji.

     Niezwykłą atmosferą wyróżnia się praski cmentarz Bohnice leżący na terenie szpitala psychiatrycznego, uznawany za jedno z najbardziej przerażających miejsc w Pradze. Został założony na początku XX wieku, jako miejsce ostatniego spoczynku pacjentów szpitala, którymi nikt się nie interesował. Pochowano tu później także wielu morderców i przestępców. Przez ich burzliwe losy i szereg drastycznych metod stosowanych w przeszłości w leczeniu chorób psychicznych, wiele osób odwiedzających cmentarz odczuwa w tym miejscu niezwykle mroczną energię.

     Ciekawy jest cmentarz w miasteczku Velhartice (południowo-zachodnie Czechy) oraz tutejszy kościół św. Marii Magdaleny, który także otacza aura niejednej tajemnicy. Jedna z lokalnych legend opowiada  o młodej dziewczynie ofiarowanej podczas satanistycznych rytuałów i prób ożywiania zmarłych. Opowieść ta stała się inspiracją dla czeskiego poety Karla Jaromíra Erbena do napisania opowiadania grozy "Svatební košile" (Koszula ślubna) ze zbioru wierszy Kytice.

     W pobliżu pałacu w Kunštácie (40 km na północ od Brna) znajduje się zabytkowy psi cmentarzyk, najstarszy w Europie i jedyny tego typu w Czechach. Został założony pod koniec XIX wieku przez ówczesnych właścicieli tutejszych włości. Znajdziemy tu 16 pomniczków. Na 12 z nich można odczytać datę i imię pochowanego  pupila. Prawdopodobnie najstarszy grób, pochodzący z roku 1890, należy do psa o imieniu Lux. Psi cmentarz znajduje się przed bramą pałacową i jest przez cały rok dostępny dla zwiedzających.

     Dolny cmentarz w Žďárze nad Sázavou (region Wysoczyzna) jest miejscem spoczynku ostatniego czeskiego upiora. O jego historii wspominają tutejsze kroniki miejskie z końca XIX wieku. Jeden z grobów należy do bezwzględnego zarządcy žďárskich włości Aloisa Ulricha, który słynął z okrucieństwa wobec poddanych. Nie zaznali oni spokoju nawet po śmierci Urlicha w 1817 roku, byli bowiem nękani przez jego ducha. Zwrócili się więc o pomoc do kata z Jihlavy, który polecił otworzyć grób złego zarządcy. Ku zaskoczeniu wszystkich jego ciało nie nosiło śladów rozkładu. Kat ściął mu głowę i zasypał ciało wapnem. Od tej pory duch Ulricha przestał nękać miejscową ludność.  

     Na cmentarzu w Broumovie (30 km od Kudowy-Zdroju) znajdziemy unikatowy zabytek architektury, drewniany kościółek Marii Panny, najstarszy tego typu w Czechach i jeden z najstarszych drewnianych kościołów w środkowej Europie. Według kroniki klasztoru broumovskiego, założony został już w roku 1177 przez austriacką szlachciankę, która w tym miejscu przyjęła chrzest. Szlachcianka podarowała kościołowi diadem z pereł, który do dziś jest przechowywany w muzeum klasztornym. Pierwsza oficjalna wzmianka o kościele w literaturze pochodzi z końca XIV wieku. W czasie wojen husyckich kościół został spalony, odbudowany w roku 1450. Do dziś zachowany został, z drobnymi zmianami, gotycki styl budowli. W roku 2008 kościół uznano za narodowy zabytek kultury. Ciekawa jest także stara część cmentarza, w której znajdują się groby mnichów benedyktynów, chowanych tu od roku 1784.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Bohemophilus2020-11-12 20:06

  To może do działu "bajkopisarstwo"? Obiecuję, że nie zajrzę!
  Póki co obowiązkiem (chrześcijanina, podobno) jest dawać świadectwo prawdzie. Można je nazwać "czepianiem się słówek", albo inaczej, ale to nie zmieni istoty rzeczy.

 • Waldemar Brygier2020-11-09 08:54

  Trochę denerwujące staje się czepianie słówek... Nauka może i nie zna, ale w kalsztorze w Broumovie już znają i nawet reprint sprzedają...
  https://www.klasterbroumov.cz/pl/dejepis-klastera-brevnovskeh#pret tyPhoto
  Aaa... Znaczenie słowa "dějopis" oczywiście znam

 • Bohemophilus2020-11-08 23:06

  No tak, austriacka księżniczka… według "kroniki klasztoru broumovskiego" - nauka nie zna takiej kroniki, ale jakie to ma znaczenie, ważne że bzdetki fajne się napisało i już. Przecież to absolutnie wszystko jedno, czyż nie?

 • schlesinger2020-11-06 12:23

  Stosowanie polskich końcówek fleksyjnych dla zagranicznych nazw geograficznych jest powszechną i najzupełniej prawidłową praktyką translatorską tam, gdzie nie mamy oficjalnej nazwy polskiej. W razie wątpliwości zawsze można zajrzeć do Urzędowego Wykazu Polskich Nazw Geograficznych (GUGiK Warszawa 2013). Zdziar nad Sazawą tam jest, Kunštát není :).

  P.S.
  Legendarny diadem austriackiej szlachcianki "przechowywany w muzeum klasztornym" w Broumowie, o czym rzekomo wspominają dawne kroniki, to jak mawiał pan Teoś Piecyk, "bujda na resorach czyli tak zwana naukowo lipa". W innej wersji legendy o fundatorce kościółka na cmentarzu mówi się o nawróconej z pogaństwa szlachetnej pannie, której dar - diadem, miałby spoczywać do dziś w zakamarkach cmentarnej nekropolii Jak dotąd, nie potwierdziły tego ani badania archeologiczne, ani znane źródła pisane. Zresztą, w Broumowie nie ma również muzeum klasztornego (gdyby ktoś próbował takowe odnaleźć). Jest samorządowe Muzeum Ziemi Broumowskiej.

 • Pion2020-11-05 20:17

  Za to jest ten w Prasze nad Vltavą.

 • Bohemophilus2020-11-05 19:46

  Odpowiedziałem na wpis Piona, ale nie ma tu tego.
  Tak swoją drogą, wśród tych malowniczych barokowych cmentarzy w RCz. nie powinno zabraknąć tego w morawskich Střílkach.

 • Bohemophilus2020-11-02 19:57

  Nie rozumiem, dlaczego dla czeskiej nazwy nie mam stosować polskiej końcówki fleksyjnej.

 • Pion2020-11-02 15:22

  Žďár nad Sázavą. Przyganiał kocioł...Philusie, nie ma czegoś takiego. Tak jak nie ma np. Drezna nad Elbą. Proponuję nasze Zdziar nad Sazawą lub czeski Žďár nad Sázavou.

 • Bohemophilus2020-10-31 12:43

  Kunštát i Žďár nad Sázavą nie leżą w Czechach, ale na Morawach! Czy autorka, popełniająca podobne błędy notorycznie, mogłaby wreszcie nauczyć się podstaw geografii historycznej Republiki Czeskiej? Jihlava to po polsku Igława.... (tak jak Praha to Praga). Kościołów cmentarnych się nie zakłada, ale buduje.... TRAGEDIA!!!

Komentarz
Facebook