Nowa książka o królewnie Mariannie

     Nie byłoby książki “Marianna Orańska - obraz życia i działalności w dokumentach archiwalnych”, gdyby nie radny wojewódzki Zbigniew Szczygieł i dyrektor biura zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Rajmund Papiernik. Powinna znaleźć się na półce z książkami każdego miłośnika Dolnego Śląska. Jej promocja odbyła się 20 października br. w Kamieńcu Ząbkowickim, w którym Marianna Orańska zbudowała potężny pałac o formach zamkowych.

     Pałac posadowiony jest na wzgórzu, dzięki czemu jest z daleka widoczny. To jedna z najwspanialszych rezydencji Śląska, pracowali przy niej najlepsi architekci. Niestety, po 1945 r. mocno podupadła, ale ostatnio władze gminy Kamieniec Ząbkowicki czynią starania, by przywrócić jej dawną świetność. Fontanna znów tryska na 30 m (!) w górę, w co wielu trudno uwierzyć, gdy o tym słyszą.

     Królewna Marianna była osobą bardzo przedsiębiorczą, ale wielu kojarzy ją tylko z kamienieckim pałacem i rozwodem, który wzięła z księciem pruskim, co wywołało skandal, tym bardziej że związała się z osobą spoza królewskiego rodu.

     - Takie spojrzenie jest krzywdzące, bo Marianna ma wielkie zasługi na polu gospodarczym i społecznym, dlatego pomyślałem, że byłoby dobrze, gdyby powstała książka pokazująca tę postać głównie z tej pespektywy - mówi radny Zbigniew Szczygieł, który przekonał decydentów, by wyasygnowano pieniądze na tę publikację.

     Bartosz Grygorcewicz, jej autor, przygotowując ją przewertował archiwum państwowe w Kamieńcu Ząbkowickim. Jest jego pracownikiem.

Tekst i fot. Marek Perzyński

Promocja książki o Mariannie Orańskiej odbyła się w kamienieckim oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl