Nowa mapa rowerowa Gór Opawskich
Duża skala (1:30 000), czyli 1 cm na mapie to 300 m w terenie, gwarantuje że jest czytelna, zwłaszcza na obszarach, gdzie mapy o mniejszej skali są bezużyteczne (np. okolice Pokrzywna – Jarnołtówek, czy Las Prudnicki), ponieważ natłok ikonek i napisów permanentnie zasłania obraz terenu. Tutaj wszystko da się odczytać.
Druk jest połączeniem dwóch map. Pierwsza, większa obejmuje Góry Opawskie od Głuchołaz (ale bez masywu Góry Parkowej) na zachodzie, po Trzebinę na wschodzie i od Szybowic na północy, po Janov na południu. Druga mapka to plan części Prudnika, bez Dzielnicy Przemysłowej i Jasionowego Wzgórza. Biorąc pod uwagę potrzeby turystów, którzy nie będą skupiać swojej uwagi na tych częściach miasta, nie jest to złe rozwiązanie.
Mapy są aktualne i zawierają również najnowsze oznakowanie trasy, m.in. prudnicką ścieżkę spacerową od Jana Pawła II do Stefana Wyszyńskiego. O tym, że mamy publikację dedykowaną turystom rowerowym świadczy nie tylko tytuł ale i skonkretyzowana zawartość opisowa. Zaczyna się ona od wyjaśnienia, skąd się wzięły w Prudniku tradycje rowerowe (postacie: Stanisława Szozdy i Franciszka Surmińskiego) oraz w jaki sposób są one kultywowane (pomnik Szozdy, ekspozycja mu poświęcona w Muzeum Ziemi Prudnickiej, rondo, Memoriał im. S. Szozdy).
Kolejna część opisu to propozycje czterech tras rowerowych obejmujących Las Prudnicki, okolice czeskiego Jindřichova oraz Szybowice. Turysta ma do dyspozycji przekroje tras, dzięki którym w łatwy sposób może sprawdzić ich stopień trudności. Mapa zawiera również informacje na temat najciekawszych miejsc, zabytków i innych atrakcji w Prudniku i okolicy. Dobrze, że osobno wspomniano o dwóch imprezach kolarskich w Prudniku: wymienionym wcześniej memoriale Szozdy oraz Maratonie MTB.
Ostatnia część publikacji to praktyczny informator turystyczny obejmujący obiekty noclegowe, łowiska, sklepy, wypożyczalnie i serwisy rowerowe oraz punkty informacji turystycznej. Mapa w zasadzie wolna jest od błędów. Wrocławskie wydawnictwo „Plan”, które udostępniło podkłady, powinno poprawić układ ulic na terenie byłych koszar, który tylko częściowo jest zgodny ze stanem rzeczywistym (brak ul. Słowiańskiej, ul. Włoska nie łączy się z ul. Grunwaldzką, tak samo jak Żołnierska z Legionów). Błędy te są na dokładniejszym planie Prudnika, choć na głównej mapie publikacji uliczki rozrysowane są już poprawnie.
Nie zmienia to opinii, że obecnie podkłady mapowe „Planu” należą do najlepszych na rynku wydawniczym. Publikację godną polecenia zainteresowane osoby mogą otrzymać w siedzibie Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik w ratuszu.