Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1181Wszystkich: 13725294

Nowe maratony w Jakuszycach

Fot. Leszek Kosiorowski
Fot. Leszek Kosiorowski
2015-04-30 07:54

     Przez cały rok, a nie tylko zimą, tętnić będzie życiem Polana Jakuszycka. Stowarzyszenie Bieg Piastów zaprasza po raz pierwszy do udziału w maratonach biegowym i rowerowym. Trasy, które zimą cenią sobie biegacze narciarscy, wiosną, latem i jesienią doskonale nadają się do uprawiania innych dyscyplin sportu.

     Ponad 50 imprez, w większości otwartych dla wszystkich, rozegranych zostało na Polanie Jakuszyckiej i towarzyszących jej trasach narciarskich w sezonie zimowym 2014/15. Organizatorem dwudziestu, z udziałem ponad sześciu tysięcy ludzi, było Stowarzyszenie Bieg Piastów. Pozostałe zostały przygotowane przez związki i kluby sportowe oraz firmy. Jeśli dodamy do tego tysiące ludzi, którzy nie startowali w zawodach, ale także biegali i spacerowali na nartach, można powiedzieć, że Polana Jakuszycka tętniła życiem od grudnia do kwietnia.

     Najwytrwalsi biegacze na nartach jeszcze kilka dni temu spacerowali po resztkach śniegu w Górach Izerskich, ale jest go tak niewiele, że łatwiej spotkać rowerzystów i turystów pieszych. Pokazują się także biegacze bez nart. I właśnie dla nich Stowarzyszenie Bieg Piastów – właściciel Ośrodka Narciarstwa Biegowego Jakuszyce, przygotowuje kolejne zawody.

     Letni Bieg Piastów rozegrany zostanie po raz trzeci, ale pierwszy raz w jego ramach odbędzie się bieg na dystansie zbliżonym do maratońskiego – 44 km. Trasa będzie wiodła przez Samolot, Orle, wokół Kozińca, Starą Drogą Celną i Górnym Duktem Końskiej Jamy. Maratończycy pokonają tę pętlę dwukrotnie, a uczestnicy półmaratonu – raz. Odbędzie się także bieg na 10 km.

     Zapisy (www.bieg-piastow.pl) zostały już uruchomione. Jakuszycki Maraton i Jakuszycki Półmaraton odbędą się w sobotę, 29 sierpnia, a Jakuszycka Dziesiątka w niedzielę, 30 sierpnia. Wpisowe na maraton, w porównaniu do innych biegów na tym dystansie, należy do najniższych w Polsce. Wynosi 50 zł.

     Przed Letnim Biegiem Piastów zorganizowane zostaną bezpłatne wycieczki biegowe, na których każdy będzie mógł poznać trasy tych zawodów. Ich terminy zostaną wkrótce ogłoszone. Rowerowy Bieg Piastów rozegrany zostanie pierwszy raz 26 września na dystansach 20 i 40 km. Cykliści będą rywalizować na pięknym, zalesionym szlaku wokół Kozińca i Starej Drodze Celnej, jak również na Dolnym Dukcie Końskiej Jamy. Start i meta oczywiście na Polanie Jakuszyckiej. Zapisy rozpoczną się 15 maja. Więcej informacji o Rowerowym Biegu Piastów na www.bieg-piastow.pl.

     Oczywiście nie trzeba zawodów, by przyjechać do Jakuszyc i wybrać się na wycieczkę: biegową, rowerową bądź pieszą. Góry Izerskie i Polana Jakuszycka czekają na gości każdego dnia!

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook