Oława znów będzie służyła mieszkańcom

     Jeśli zapytamy, z jaką rzeką kojarzy się Wrocław, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością otrzymamy odpowiedź, że z Odrą. To prawda, ale warto pamiętać, że przez Wrocław przepływają i na terenie Wrocławia uchodzą do Odry również inne rzeki, które swój początek biorą na przykład w Sudetach lub na Przedgórzu Sudeckim. Jedną z nich jest Oława, mająca swe źródła w okolicach wsi Lipniki, na Wysoczyźnie Nyskiej i kończąca po prawie 100 kilometrach swój bieg w Odrze, we Wrocławiu, w okolicach Mostu Grunwaldzkiego.

     Przed II wojną światową mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mieli możność korzystania z uroków Oławy i do swej dyspozycji mieli między innymi nadrzeczne bulwary spacerowe, czy chętnie odwiedzane w czasie letnich dni plaża i kąpielisko. Dzisiaj, po wielu latach zapomnienia rzeka nie nadaje się do rekreacji. Ma to i swoje dobre strony, bo dzięki temu zdziczała i niemal w centrum dużego miasta możemy spotkać łabędzie, żółwie błotne, a nawet bobry, które żyją tutaj niczym w swoim naturalnym środowisku.

     Dzikość Oławy i jej niedostępność ma się jednak zmienić w ciągu następnych kilku lat, a to za sprawą programu przygotowanego przez miejskich urzędników, który przywróci brzegi rzeki mieszkańcom, nie tylko leżącego nad nią Przedmieścia Oławskiego, ale również innych osiedli, czy osób przyjezdnych. Dzisiaj ogłoszony został przetarg na wybór wykonawcy koncepcji architektonicznej i dokumentacji budowlanej. Proces zmiany nabrzeża Oławy trwał będzie wiele lat, a pierwsze prace planowane są na rok 2017.

     Wiceprezydent Wrocławia, Adam Grehl powiedział podczas dzisiejszego rejsu prasowego: Zależy nam na tym, aby nabrzeża rzek były we Wrocławiu kolejnymi miejscami spotkań. Rzeka Oława to miejsce wyjątkowe, potrzebne mieszkańcom Przedmieścia Oławskiego, na którym brakuje terenów przeznaczonych do  spędzania czasu na wolnym powietrzu. Chcemy aby przyszły projekt, na który właśnie rozpisujemy przetarg, uwzględniał zachowanie naturalnego charakteru tamtego miejsca.

     Koncepcja zagospodarowania nabrzeży Oławy przewiduje m.in. pontonowe, unoszące się na wodzie bulwary dla spacerowiczów, budowę tarasów pozwalających na zejście nad samą wodę, budowę miejsc do cumowania łodzi, czy kajaków i wreszcie udrożnienie rzeki, by można nią było pływać z centrum w okolice Parku Wschodniego. Inwestycja zaplanowana jest na wiele lat, ale jak zapewnił Adam Grehl, w budżecie miasta są na ten cel zarezerwowane środki.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl