Pałac Kamieniec zaprasza

     13 czerwca w Pałacu Kamieniec można było wziąć udział w Dniu Otwartym. Była to jedna z nielicznych okazji, by zwiedzić wszystkie zakamarki pieczołowicie wyremontowanego XVIII-wiecznego zabytku. Właściciele zaprosili także na mistrzostwa w grach historycznych, wystawę o historii pałacu, występy artystyczne i pokaz sztucznych ogni.

     W lipcu, położony koło Kłodzka pałac zacznie już przyjmować gości, a turystom zostanie udostępniona tylko część pałacowych komnat. Dlatego warto było wybrać się na Dzień Otwarty, by zobaczyć nie tylko jadalnie, salę wypoczynkową czy recepcję, ale także pokoje, w których będą nocować pałacowi goście.

     Główna scena imprezy została ustawiona w ruinach pałacowej herbaciarni. Wystąpiła na niej Olga Tumiłowicz, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, która koncertuje, popularyzując muzykę klasyczną wśród dzieci i młodzieży. Usłyszeliśmy także opowieści o historii i tajemnicach rezydencji - jak choćby niewyjaśnione dzieje listu z końca XIX w., który został odnaleziony w nadprożu jednego z pałacowych pokoi w czasie remontu zabytku.

     Warto było także zajrzeć do dawnej stajni, gdzie znajdowała się wystawa pokazującą „Trzy życia Pałacu Kamieniec” – lata jego świetności ukazane na pocztówkach i historycznych zdjęciach, ruinę zabytku i jego remont. W tym samym czasie w Nowym Ogrodzie można było wziąć udział w historycznych grach plenerowych, takich jak Bilbokiet czy Bric et Brac. Gry
nie są skomplikowane (na miejscu tłumaczone były zasady) i spodobały się uczestnikom.

     Na swoje stanowisko zaprosiło również Koło Gospodyń Wiejskich z Kamieńca. Gościom Dnia Otwartego gospodynie oferowały domowe przysmaki i specjały. Na terenie pałacu znalazły swoje miejsce także: punkt informacyjny o ofercie pałacu, kącik dla dzieci i punkt Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego. Pałac Kamieniec jest jednym z jej członków. Fundacja zrzesza właścicieli zabytkowych obiektów ziemi kłodzkiej – zamków, dworów, pałaców oraz dawnego koszarowca srebrnogórskiej twierdzy. Na stanowisku fundacji można było zapoznać się z atrakcjami działających już obiektów i posłuchać o toczących się remontach kilku innych zabytków.

     Pałac Kamieniec (Schloss Kamnitz) został wzniesiony w 1780 r. dla hrabiego von Hartig. Z biegiem lat posiadłość przechodziła w ręce rodów von Mutius i Möbius, a następnie hrabiów von Ohlen und Adlerskron. Pod koniec XIX w. nowy właściciel baron Artur von Seherr-Thoss  zlecił jego przebudowę, dzięki czemu pałac wzbogacił się o północne skrzydło i dekoracje architektoniczne, m.in. rodowy kartusz herbowy nad wejściem do rezydencji. Przy pałacu powstał także piękny ogród krajobrazowy rozwijany przez dziesięciolecia. Na jego skraju wzniesiono klasycystyczną herbaciarnię. W czasie II wojny światowej wyposażenie pałacu zniszczyły stacjonujące tam wojska radzieckie, a po wojnie pałac i jego folwark zamieszkali napływowi osadnicy. Z biegiem lat nieremontowany zabytek niszczał, a od 2007 r. był już ogromnie zniszczonym pustostanem. W 2009 r. kupili go od Agencji Nieruchomości Rolnych nowi właściciele. Zlecili dziesiątki specjalistycznych badań i opracowań, a następnie gruntowanie wyremontowali pałac oraz zrekonstruowali i rozbudowali ogród.

Więcej informacji o pałacu na jego profilu facebookowym:
https://www.facebook.com/pages/Pa%C5%82ac-Kamieniec/419058611494607?fref=ts

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl