Piękna Wieś Dolnośląska 2017
Niezwykła aktywność mieszkańców z terenów wiejskich Dolnego Śląska została doceniona przez samorząd województwa. Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” jest organizowany przez urząd marszałkowski od dziewięciu lat. Marszałek Cezary Przybylski wraz z wicemarszałek Ewą Mańkowską ogłosili wyniki konkursu.
− Celem Konkursu jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Cieszę się, że sołectwa dolnośląskie chętnie biorą w nim udział i co roku możemy pochwalić się, jak rozwija się nasza dolnośląska wieś – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Konkurs, podobnie jak w roku poprzednim, zorganizowany został w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”
oraz „Najlepszy start w odnowie wsi”. Do tegorocznej edycji konkursu, zgłoszono 28 wsi z 20 gmin, w tym do kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 11 wsi, do kat. „Najpiękniejsza Zagroda” – 6 zagród, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 10 projektów, Najlepszy start w odnowie wsi” – 4 projekty.
− W tym roku tytuł najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku otrzymują Niedźwiedzice w gminie Chojnów. We wsi swoje gniazda ma kilkadziesiąt bocianów. Mieszkańcy postarali się między innymi o oznakowanie całej wsi elementami wizualnymi związanymi z bocianem – powstały witacze, kierunkowskazy, pomnik w centrum wsi, a także ścieżki edukacyjne. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom – zaznacza wicemarszałek Ewa Mańkowska.
W Niedźwiedzicach można skorzystać z bogatej oferty warsztatów zarówno artystycznych jak i kulinarnych. Dużą atrakcją miejscowości jest także Skrzydlaty Sklepik z pamiątkami. We wsi bardzo prężnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice powstałe w 2012r., które do tej pory zrealizowało 15 projektów za ponad 300 tys. złotych pozyskanych z różnych źródeł finansowania. Na terenie wsi znajdują się też stawy hodowlane. Niedźwiedzice słyną z potraw z karpia, w tym ze słynnego karpia w zalewie, karpia w mięcie oraz karpia wędzonego – wielokrotnie nagradzanymi na konkursach kulinarnych. Na uwagę zasługuje także modelowa niemal współpraca Stowarzyszenia z gminą co bardzo pozytywnie wpływa na rozwój i promocję tej niezwykłej miejscowości. W ramach działań prospołecznych i oddolnych inicjatyw promujących wieś organizowane są m.in.: Piknik pod Bocianim Gniazdem, koncerty kresowe czy „Pierzaki”.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:
Kategoria „Najpiękniejsza Wieś"
- Niedźwiedzice, gm. Chojnów, I miejsce, 6 000 zł
- Wolimierz, gm. Leśna, II miejsce, 4.000 zł
- Ruszów, gm. Węgliniec, III miejsce, 2.000 zł
- Godzięcin, gm. Brzeg Dolny, wyróżnienie, 1.000 zł
- Bielawa Dolna, gm. Pieńsk, wyróżnienie, 1.000 zł
- Osetno, gm. Góra, wyróżnienie, 1.000 zł
- Srebrna Góra, gm. Stoszowice, nagroda specjalna, 3.000 zł
Kategoria „Najpiękniejsza Zagroda”
- Katarzyna i Daniel Grzelakowie, Stronie Śląskie, gm. Stronie Śląskie I miejsce, 2.000 zł
- Agroturystyka „Dom Pracy Twórczej” Edyta Lesiuk i Jagoda Lesiuk – Pachulska, Wolimierz, gm. Leśna, II miejsce, 1.500 zł
- Małgorzata i Czesław Mrówka, Niedamirów, gm. Lubawka, III miejsce, 1.000 zł
Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”
- „Dworskie stawy w Piławie Dolnej czyli trzy życzenia do złotej rybki”, Piława Dolna, gm. Dzierżoniów, I miejsce, 3.000 zł
- „Jary- aktywna i gościnna wieś”, Jary, gm. Oborniki Śląskie, II miejsce, 2.000 zł
- „Kasztanowa alejka- Mini Ścieżka Edukacyjna”, Kłobuczyn, gm. Gaworzyce, III miejsce, 1.000 zł
- „Ratujemy kasztanowce”, Witoszyce, gm. Góra, wyróżnienie, 500 zł
- „Chcę zostać strażakiem”, Jaszkowa Dolna, gm. Kłodzko, wyróżnienie, 500 zł
Najlepszy start w Odnowie Wsi
- „Drzewostan możliwości”, Wilkowa, gm. Prusice, I miejsce, 4.000 zł
- „Chrośnica- Wioska barwnych zakątków – Tkamy wątki Kultury na osnowie natury”, Chrośnica, gm. Jeżów Sudecki, II miejsce, 3.000 zł
- „Integracja na rowerach – wstęp do utworzenia wioski tematycznej Kurów Wielki - Wioska Sympatyków Rowerowych”, Kurów Wielki, gm. Gaworzyce, III miejsce, 2.000 zł