Piwo sprzed 88 lat u sióstr Klarysek
Paczka po papierosach i butelka piwa z 1928 r., to odkrycia u sióstr Klarysek. Prace w kościele sióstr Klarysek w Ząbkowicach Śląskich idą pełną parą. Swój blask odzyskuje również teren położony bezpośrednio przy wejściu do kościoła. Podczas prowadzonych w kościele prac odkryto piwo i paczkę po papierosach z 1928 r.
Na 13 grudnia zaplanowano odbiór prac konserwacyjnych prowadzonych od czerwca na w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich. W trakcie ich trwania renowacji poddana została predella ołtarzowa, na której ustawiony jest zwykle tron na monstrancję na Najświętszym Sakramentem.
Jak informują siostry Klaryski prace nad zabytkową częścią ołtarza prowadzi pan Król z Pieszyc oraz pani Ewa Gołdek. Jak okazało się forma kolorystyczna predelli, jak również całego ołtarza, jest wynikiem przemalowania dokonanego jeszcze przed 1945 r. Pierwotnie całość była marmoryzowana w kolorze zielonym, błękitnym i czerwonym. Prowadzone prace mają na zadanie przywrócenie w przyszłości całości jej pierwotnego wyglądu, na to jednak potrzeba znacznej sumy pieniędzy.
Rozpoczęto od predelli. W trakcie jej demontażu odnaleziono paczkę po papierosach, a w nich trzy monety z lat 20. XX wieku. Na paczce zapisano ołówkiem w języku niemieckim: renowacja 1928. Okazało się również, że pod drewnianą obudową znajduje się prawdopodobnie pierwotny kamień ołtarzowy, który swoją metryką sięgać może czasów średniowiecza.
Co ciekawe, pod podestem ołtarza odnaleziono butelkę piwa, również z 1928 r. Jak widać dawni rzemieślnicy, pracujący w kościele w ramach wielkiego remontu świątyni trwającego od 1926 r. chcieli pozostawić po sobie widoczny ślad. Na tylnej ścianie predelli odkryto również deskę, pochodzącą z pierwotnych ławek ustawionych w kościele. Pokrywa ją malatura, która pozwala wskazać datę jej powstania na lata 60-70 XVIII wieku.
Kończą się również prace odświeżające mury w bezpośredniej bliskości wejścia do kościoła. Oczyszczeniu poddano również piaskowcowy krucyfiks na kościelnej kruchcie. Całość tego etapu prac finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Republiki Federalnej Niemiec.