Portrety roślin chronionych
Antropopresja i zmiany klimatu powodują zanikanie części gatunków roślin. Zjawisko to zauważalne jest także w Sudetach. Na przykład w Masywie Śnieżnika znajduje się jedyna w Polsce, nieliczna populacja dzwonka brodatego, a w Górach Stołowych i Orlickich 3 jedyne w Sudetach populacje storczycy kulistej. Najliczniejsza z nich, została odnaleziona przez dra Wojciecha Giżę w 2014 roku. Złożona jest ona „aż” z 4 (czterech) osobników kwitnących.
Zdjęcia tych i wielu innych gatunków roślin, można obejrzeć w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach, gdzie w dniu 16.04.2016 roku o godz. 17:00 miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy oraz prelekcja okraszona pokazem zdjęć dra Wojciecha Giży pt. „Portrety roślin chronionych”. Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości pani Danuty Piepiory. Podczas prelekcji poznaliśmy gatunki, które były wykorzystywane jako pożywienie, lekarstwa, rośliny miłośnicze, magiczne i afrodyzjaki, oraz te, które wykorzystywano w sztuce, symbolice i architekturze, a także opatrzono „najłatwiejszymi” nazwami botanicznymi: nasięźrzał pospolity i podejźrzon księżycowy. Po wysłuchaniu tej prelekcji można powtórzyć za Stanisławem Jachowiczem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Po prelekcji można było także kupić książki naszego gościa i zdobyć jego dedykację.
Na wystawę wybrano 20 fotografii roślin, które występują w lasach i na łąkach, głównie w Sudetach Wschodnich. Są to zdjęcia wykonane w plenerze, a ich niezaprzeczalnym walorem jest naturalne piękno poszczególnych gatunków, oraz... ich drobne tajemnice. Spostrzegawczy widz dostrzeże niespotykane formy kwiatów i wpadające w odwiedziny owady. - Portret naparstnicy zwyczajnej robiłem „z ręki”, ponieważ trzmiel uwieczniony na zdjęciu nie chciał zaczekać – mówi dr W. Giża.
Ekspozycję można oglądać za darmo w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1 Maja 23 w Kowarach. Jest czynna codziennie w godzinach 12:00 - 18:00 do 12.05.2016 r. i w godzinach 12:00 - 20:00 od 13.05.2016 r. do końca lata.