Przyrodnicza sensacja w Karkonoszach!
Po półtora wieku nieobecności, od kilku tygodni w Karkonoszach, obserwowany jest orzeł przedni (Aquila chrysaetos), jeden z największych drapieżnych ptaków. Jak informuje KPN młody osobnik pojawia się w miejscach oddalonych od szlaków turystycznych, gdzie poluje na cietrzewie.
Obserwacje tego gatunku należą do rzadkości. Gatunek ten jest objęty ochrona ścisłą (umieszczony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt). Według danych z Monitoringu Ptaków Polski w ciągu ostatnich dwóch lat liczebność populacji lęgowej tego gatunku spadła z 34 par lęgowych do 28 w 2016 roku. Niemal cała populacja orła przedniego na terenie Polski zasiedla Karpaty. Liczebność populacji lęgowej na obszarze Europy ocenia się na 8400-11000 par.
W Karkonoszach gniazdowanie orła przedniego, jednego z ostatnich, stwierdzono w 1845 roku w rejonie Szklarskiej Poręby, a raczej na 30-metrowych urwiskach wzdłuż rzeki Kamiennej w Kruczych Skałach oraz na Skalnej Ścianie. Po kilkunastu latach już go nie widywano. Orzeł przedni występował w okolicach wybitnie górskich, miał ponad dwumetrową rozpiętość skrzydeł, był muskularnej budowy ciała, o żółtych, zakończonych szponami nogach. Gnieździł się na niedostępnych szczytach, budował pielesze (okrągłe gniazda) pod nawisami skalnymi lub w konarach potężnych drzew.
Ptak ten dochowuje wierności jednej samicy. W okresie wylęgu młodych orły stawały się najniebezpieczniejszymi drapieżnikami dla wszelkiej zwierzyny. W Karkonoszach najchętniej odwiedzał duży obszar mokradeł i bagien w widłach Wrzosówki i Podgórnej, stawów hodowlanych „lisiego dołu” i „stawu kresowego” pomiędzy Podgórzynem, Sobieszowem i Cieplicami.
Anna Zygma - NaszeSudety