Ratowanie muzeum na półmetku
Ratowanie zabytkowych budynków Muzeum Techniki Gór Izerskich w Bílym Potoku, którego fundamenty zostały podmyte przez rzekę Smědę w czasie ostatniej powodzi, jest już na półmetku. Obiektowi groziło zawalenie się, na szczęście szybko podjęte prace remontowe dają szansę na uratowanie zabytku i samej muzealnej placówki. Do tej pory w fundamenty wpompowano prawie 100 ton betonu.
- Udało nam się zabetonować około połowy fundamentów, a zwłaszcza zabezpieczyć najbardziej krytyczną część, która zsuwała się do rzeki – powiedział Pavel Šercl, właściciel prywatnego muzeum. Jego szacunki wskazują, że gdyby nie interwencja, uszkodzony budynek zawaliłby się w ciągu kilku miesięcy.
Muzeum mieści się w 170-letniej dawnej przędzalni, którą zbudowano na miejscu, które z jednej strony opływa Směda, a z drugiej Hájený potok. Prace są wyjątkowo trudne, bo w dużej części muszą odbywać się w korycie rzeki. Aby w ogóle zacząć prace, trzeba było skierować wody Smědej do rury, która obiega teren muzeum. Rura przygotowana jest na przepływ do 800 litrów na sekundę, dlatego konieczna jest stała obserwacja pogody i prognoz meteorologicznych. Obecnie normalny przepływ wynosi ok. 250 litrów na sekundę. Koryto rzeki monitorowane jest również przez kamery, by na czas usuwać niesione przez rzekę przedmioty, które mogą uszkodzić tamę. Raz już się tak zdarzyło, ale jak zaznacza Šercl, nie doszło do poważnych szkód.
Według Pavla Šercla prace powinny zostać zakończone do końca marca. Później będą kontynuowane w korycie rzeki, by stworzyć progi spowalniające jej nurt. Gdyby tego nie zrobić, wartki nurt rzeki w końcu znów poradziłby sobie z betonem, podobnie jak to miało miejsce we wrześniu 2024 roku.
Muzeum, w którym można obejrzeć wystawy poświęcone energetyce, lotnictwu, tekstyliom i maszynom do szycia, pozostanie zamknięte do końca remontu. Koszt prac ratunkowych wyniesie ponad 3,5 miliona koron. Władze kraju libereckiego przekazały milion w formie dotacji, resztę muzeum pozyskuje we własnym zakresie. Między innymi założona została zbiórka na portalu crowdfundingowym, gdzie z założonej kwoty 2 milionów koron, udało się zebrać już ponad 1,3 miliona.
Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: denik.cz
Zobacz także:
=> zbiórka pieniędzy na ratowanie muzeum na donio.cz
Jeśli podoba Ci się nasza redakcyjna praca i uważasz, że jest przydatna, to...