Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu
W najnowszym numerze miesięcznika "Rowertour" znajdziecie wiele ciekawych artykułów dla miłośników dwóch kółek. Trudno co prawda w marcowym numerze znaleźć coś dla amatorów Dolnego Śląska i Sudetów, ale wszak nie samymi Sudetami człowiek (cyklista) żyje... Mamy wszak okolice Poznania, Wyżynę Śląską, Beskid Niski i Bieszczady, czy miejsca dalej od Polski położone, jak Norwegia, Cypr, czy Boliwia. Tak, czy inaczej - zapraszamy do lektury!
A w marcowym numerze przeczytacie m.in.:
Wyżyna Śląska
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – tą maksymą kierowaliśmy się w minionym roku i z determinacją poznawaliśmy zakątki Polski w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. To naprawdę miłe uczucie wyjść z domu, założyć sakwy, wsiąść na rower i po prostu pojechać. Ścieżki i ścieżynki prowadzące z Lublińca do Dobrodzienia znamy na pamięć, jedziemy zarówno trasami rowerowymi, jak i szlakami pieszymi.
Okolice Poznania – poligon Biedrusko
Była ostatnia niedziela sierpnia, wkrótce dzieci miały iść do szkoły. Wtedy krótki, ale intensywny (we wrażenia, nie w wysiłek) wypad za miasto miał osłodzić nieubłagany koniec nieróbstwa. Dziś jego wspomn ienie osładza widok kałuż i błota pośniegowego, a jego idea wydaje się w sam raz na rozpoczęcie kolejnego sezonu.
Z Beskidu Niskiego w Bieszczady
Kiedy Bogusław Linda z ogromną tęsknotą melorecytował kolejne frazy piosenki „Filandia” przy nieśpiesznym akompaniamencie Świetlików, nie przypuszczałem, że i mi kiedyś trafi się takie „ostatnie” lato. Pod wieloma względami rzeczywiście nigdy już nie będzie tak samo, jak w roku ubiegłym, podczas letniej kanikuły, na trasie od Beskidu Niskiego po Bieszczady. Sporo rzeczy wydarzyło się wtedy pierwszy raz, stając się niepowtarzalnymi.
Z Rzeszowa do Lublina
Pomysł, że Paprykarze (jak potocznie nazywa się mieszkańców Szczecina) pojadą na Wschód, pojawił się w związku z ideą objechania Polski dookoła. Mamy już za so bą wyprawę wzdłuż północnej granicy (całe wybrzeże), niektórzy z naszej trójki przejechali również szlak Odra – Nysa… A Wschód?
Cypr – Pafos i okolice
I pomyśleć, że jeszcze dzisiaj rano śnieg padał nam na głowy! – tymi słowami witamy Larnakę i cypryjską ziemię. Tu prawie lato, a w Polsce pogoda postanowiła zafundować białe święta, szkoda, że wielkanocne.
Norwegia
Gdy pół roku przed wyjazdem kupowaliśmy bilety na samolot, wyprawa wydawała się odległą wizją. Teraz, gdy zbliżamy się do lądowania w Alcie, już za kołem podbiegunowym, wszystko staje się coraz bardziej realne. Jeszcze nie wiemy, z jak trudnym terenem przyjdzie nam się zmagać.
rowerowa baza podjazdó w > Beskid Żywiecki: przełęcz Krowiarki i Przełęcz Zubrzycka
Jedną z najwyżej położonych, kołowych przepraw przez góry w Polsce jest szosa na przełęcz Krowiarki. Droga ta, wraz z trasą przez Przełęcz Zubrzycką, pozwala zamknąć atrakcyjną, szosową pętlę wokół beskidzkiego Pasma Polic.
wydarzenie > wręczenie Nagród „Rowertouru” 2015
23 stycznia, w poznańskiej AWF, już po raz szósty Czytelnicy i sympatycy „Rowertouru” spotkali się na uroczystości wręczenia nagród za najciekawsze wycieczki i wyprawy rowerowe. Jak co roku nie zawiodła publiczność, mimo że niektórzy do pokonania mieli kilkaset kilometrów. Ale było warto. W programie imprezy, poza częścią oficjalną, czekały na przybyłych warsztaty, prezentacje podr& oacute;żników oraz atrakcyjne nagrody od sponsorów.
przegląd > rowery miejskie za 1000-1200 złotych
Dobry rower miejski nie tylko nie musi, ale i wręcz nie może być drogi. Czy środek lokomocji, którego nie możemy zostawić pod supermarketem albo na firmowym parkingu będzie dobrze spełniał swoją funkcję? Przyjrzeliśmy się ofercie producentów rowerów i doszliśmy do wniosku, że rowerów za 1000 złotych wcale nie ma dużo. Na szczęście mamy dla Was kilka udanych propozycji.
rower w mieście > oficer rowerowy
Dla jednych przedmiot kpin i idealny cel dla hejterów. Dla innych – nadzieja na lepszą przyszłość rowerzystów w miastach i gwarancja ich upodmiotowienia. Kim jest? I dlaczego „oficer”?
styl życia > rowerowy geocaching
Pakujesz do sakwy gen przygody, dumnie dosiadasz rumaka, wyzerowujesz licznik i w drogę. Czasem jednak zaczyna wiać terytorialną nudą, a wskaźnik poziomu pomysłów powoli spada do zera. Pewnie większość bliższych i dalszych wypadów rowerowych kojarzy się Wam z odwiecznym pytaniem: dokąd? Również mi przez kilka lat towarzyszył ów dylemat. Do czasu, gdy wkręciłem się w geocaching.
styl życia > Robert Janik
Robert Janik, kolarz długodystansowy, twórca i organizator Bałtyk Bieszczady Tour. – Dziesięć lat temu zacząłem zastanawiać się, ile kilometrów mógłbym pokonać, jadąc non stop. Zastosowałem metodę prób i błędów, testując własny organizm. Zacząłem od magicznej stówy, następny był dystans „ile się da”. 550 kilometr&o acute;w pokonałem w trzy dni – rozpoczyna swoją opowieść R. Janik.
korespondencja > z Sewilli do Polski
Zima wciąż straszyła w Polsce. Lądując w połowie lutego 2015 roku w Sewilli, nie skierowaliśmy się od razu na północny wschód, tylko ruszyliśmy znowu na południe w poszukiwaniu ciepłych promieni słońca. Te promienie ogrzewały nas również w Maroku, w którym postanowiliśmy przeczekać zimę.
korespondencja > Boliwia
Kiedy pierwszy raz przekroczyliśmy granicę z Boliwią, wiedzieliśmy od razu, że tak szybko z niej nie wyjedziemy. To była miłość od pierwszego wejrzenia, która zatrzymała nas na długie i piękne trzy miesiące.
Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:
- kalejdoskop
- nowości
- felieton > Na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew i Weronika Leczkowska