Rowertour, nr 3 (97) 2016

     W najnowszym numerze miesięcznika "Rowertour" znajdziecie wiele ciekawych artykułów dla miłośników dwóch kółek. Trudno co prawda w marcowym numerze znaleźć coś dla amatorów Dolnego Śląska i Sudetów, ale wszak nie samymi Sudetami człowiek (cyklista) żyje... Mamy wszak okolice Poznania, Wyżynę Śląską, Beskid Niski i Bieszczady, czy miejsca dalej od Polski położone, jak Norwegia, Cypr, czy Boliwia. Tak, czy inaczej - zapraszamy do lektury!

     A w marcowym numerze przeczytacie m.in.:

Wyżyna Śląska
 „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – tą maksymą kierowaliśmy się w minionym roku i z determinacją poznawaliśmy zakątki Polski w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. To naprawdę miłe uczucie wyjść z domu, założyć sakwy, wsiąść na rower i po prostu pojechać. Ścieżki i ścieżynki prowadzące z Lublińca do Dobrodzienia znamy na pamięć, jedziemy zarówno trasami rowerowymi, jak i szlakami pieszymi.

Okolice Poznania – poligon Biedrusko
Była ostatnia niedziela sierpnia, wkrótce dzieci miały iść do szkoły. Wtedy krótki, ale intensywny (we wrażenia, nie w wysiłek) wypad za miasto miał osłodzić nieubłagany koniec nieróbstwa. Dziś jego wspomn ienie osładza widok kałuż i błota pośniegowego, a jego idea wydaje się w sam raz na rozpoczęcie kolejnego sezonu.

Z Beskidu Niskiego w Bieszczady 
Kiedy Bogusław Linda z ogromną tęsknotą melorecytował kolejne frazy piosenki „Filandia” przy nieśpiesznym akompaniamencie Świetlików, nie przypuszczałem, że i mi kiedyś trafi się takie „ostatnie” lato. Pod wieloma względami rzeczywiście nigdy już nie będzie tak samo, jak w roku ubiegłym, podczas letniej kanikuły, na trasie od Beskidu Niskiego po Bieszczady. Sporo rzeczy wydarzyło się wtedy pierwszy raz, stając się niepowtarzalnymi. 

Z Rzeszowa do Lublina
Pomysł, że Paprykarze (jak potocznie nazywa się mieszkańców Szczecina) pojadą na Wschód, pojawił się w związku z ideą objechania Polski dookoła. Mamy już za so bą wyprawę wzdłuż północnej granicy (całe wybrzeże), niektórzy z naszej trójki przejechali również szlak Odra – Nysa… A Wschód? 

Cypr – Pafos i okolice
I pomyśleć, że jeszcze dzisiaj rano śnieg padał nam na głowy! – tymi słowami witamy Larnakę i cypryjską ziemię. Tu prawie lato, a w Polsce pogoda postanowiła zafundować białe święta, szkoda, że wielkanocne. 

Norwegia 
Gdy pół roku przed wyjazdem kupowaliśmy bilety na samolot, wyprawa wydawała się odległą wizją. Teraz, gdy zbliżamy się do lądowania w Alcie, już za kołem podbiegunowym, wszystko staje się coraz bardziej realne. Jeszcze nie wiemy, z jak trudnym terenem przyjdzie nam się zmagać. 

rowerowa baza podjazdó w > Beskid Żywiecki: przełęcz Krowiarki i Przełęcz Zubrzycka
Jedną z najwyżej położonych, kołowych przepraw przez góry w Polsce jest szosa na przełęcz Krowiarki. Droga ta, wraz z trasą przez Przełęcz Zubrzycką, pozwala zamknąć atrakcyjną, szosową pętlę wokół beskidzkiego Pasma Polic.

wydarzenie > wręczenie Nagród „Rowertouru” 2015
23 stycznia, w poznańskiej AWF, już po raz szósty Czytelnicy i sympatycy „Rowertouru” spotkali się na uroczystości wręczenia nagród za najciekawsze wycieczki i wyprawy rowerowe. Jak co roku nie zawiodła publiczność, mimo że niektórzy do pokonania mieli kilkaset kilometrów. Ale było warto. W programie imprezy, poza częścią oficjalną, czekały na przybyłych warsztaty, prezentacje podr& oacute;żników oraz atrakcyjne nagrody od sponsorów. 

przegląd > rowery miejskie za 1000-1200 złotych
Dobry rower miejski nie tylko nie musi, ale i wręcz nie może być drogi. Czy środek lokomocji, którego nie możemy zostawić pod supermarketem albo na firmowym parkingu będzie dobrze spełniał swoją funkcję? Przyjrzeliśmy się ofercie producentów rowerów i doszliśmy do wniosku, że rowerów za 1000 złotych wcale nie ma dużo. Na szczęście mamy dla Was kilka udanych propozycji.  

rower w mieście > oficer rowerowy
Dla jednych przedmiot kpin i idealny cel dla hejterów. Dla innych – nadzieja na lepszą przyszłość rowerzystów w miastach i gwarancja ich upodmiotowienia. Kim jest? I dlaczego „oficer”?

styl życia > rowerowy geocaching
Pakujesz do sakwy gen przygody, dumnie dosiadasz rumaka, wyzerowujesz licznik i w drogę. Czasem jednak zaczyna wiać terytorialną nudą, a wskaźnik poziomu pomysłów powoli spada do zera. Pewnie większość bliższych i dalszych wypadów rowerowych kojarzy się Wam z odwiecznym pytaniem: dokąd? Również mi przez kilka lat towarzyszył ów dylemat. Do czasu, gdy wkręciłem się w geocaching. 

styl życia > Robert Janik
Robert Janik, kolarz długodystansowy, twórca i organizator Bałtyk Bieszczady Tour. – Dziesięć lat temu zacząłem zastanawiać się, ile kilometrów mógłbym pokonać, jadąc non stop. Zastosowałem metodę prób i błędów, testując własny organizm. Zacząłem od magicznej stówy, następny był dystans „ile się da”. 550 kilometr&o acute;w pokonałem w trzy dni – rozpoczyna swoją opowieść R. Janik. 

korespondencja > z Sewilli do Polski 
Zima wciąż straszyła w Polsce. Lądując w połowie lutego 2015 roku w Sewilli, nie skierowaliśmy się od razu na północny wschód, tylko ruszyliśmy znowu na południe w poszukiwaniu ciepłych promieni słońca. Te promienie ogrzewały nas również w Maroku, w którym postanowiliśmy przeczekać zimę.

korespondencja > Boliwia
Kiedy pierwszy raz przekroczyliśmy granicę z Boliwią, wiedzieliśmy od razu, że tak szybko z niej nie wyjedziemy. To była miłość od pierwszego wejrzenia, która zatrzymała nas na długie i piękne trzy miesiące.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”: 
- kalejdoskop
- nowości
- felieton > Na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew i Weronika Leczkowska

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl