Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu
W styczniowym numerze "Rowertouru" nie znajdziemy artykułów n.t. Sudetów. Wyznając jednak zasadę, że przecież "nie samymi Sudetami człowiek żyje", zapraszamy do lektury magazynu, bo jak zawsze, znajdziecie w nim wiele ciekawych tekstów. Na otarcie sudeckich łez szczególnie polecamy tekst o rowerowej wyprawie do Czesko-Saskiej Szwajcarii, wszak to zaledwie rzut beretem od "naszych" gór...
nagroda Rowertouru 2015
Serdecznie zapraszamy na galę wręczenia nagród „Rowetouru”, która odbędzie się 23 stycznia 2015 (sobota) w Poznaniu, w auli Akademii Wychowania Fizycznego (ul. Królowej Jadwigi 27/39), o godzinie 14. W programie prezentacja nominowanych wypraw oraz wręczenie statuetek i nagród, multimedialne prezentacje podróżników rowerowych. Wśród nagród dla publiczności między innymi rower, sakwy, koszulki i czapeczki „Rowertouru”.
rowerowe podsumowanie roku 2015
To nie był rok olimpijski, ani nawet parzysty. Czy przez to był mniej ciekawy? Może tak, może nie. Pewnie każdy ma swoje na ten temat zdanie. Przypomnijmy sobie parę zdarzeń, które zmieniły bieg rowe rowej historii. Lub przynajmniej mogły były to zrobić.
Na szlaku
Beskid Śląski – Wisła i okolice
Wisła Adama Małysza kusi cykloturystów swoimi wymagającymi hartu ducha podjazdami i pozwalającymi złapać drugi oddech, zacienionymi dolinami, noszącymi na ogół nazwy swych potoków. Warto zatem spróbować własnych sił na rowerze górskim w wiślańskiej okolicy. Tym razem nasz szlak prowadzi na przemian: w górę i w dół. Zatem to propozycja dla wytrwałych.
Uniejów i okolice
Uzdrowisko, świat wody o bałtyckich właściwościach; biały lew, tygrys bengalski, pantera, puma; do tego średniowieczny kasztel, skansenu i to wszystko w Polsce centralnej. Postanowiliśmy odwiedzić województwo łódzkie, najbardziej ubogi w wodę region w kraju , który odsłonił dla nas niemalże same wodne atrakcje.
Okolice Bydgoszczy
Dopiero niedawno zdałem sobie sprawę, że od zarania swojej rowerowej aktywności uprawiam permanentny wilczy off-track. Zawsze interesowały mnie drogi, nie szlaki, a nieliczne próby podążenia za kolorową petetekowską kreską zbyt często kończyły się, i to dosłownie, w krzakach.
Pogranicze niemiecko-czeskie
Dwie Szwajcarie naraz? Czy to możliwe? Niemiecka Saska Szwajcaria zachwyca górskimi krajobrazami, malowniczymi wioskami i miasteczkami oraz świetną infrastrukturą rowerową. Po stronie czeskiej widoki zmieniają się tylko nieznacznie, a my nadal jesteśmy w Szwajcarii, tym razem Czeskiej.
Islandia
Na rowerach jeździmy, tyle że po mieście. Marysię ze sobą wozimy, ale w foteliku. I nagle postanowiliśmy przesadzić córeczkę do przyczepki. A potem już się posypało – to może za miasto, to może 30 kilometrów, to może 70 kilometrów, to może gdzieś dalej, może na dłużej. A może po prostu spakujemy się do sakw i gdzieś pojedziemy?
Zachodnie Bałkany
W Bośni robią najsmaczniejsze ćevapi, w Czarnogórze znakomite wino, ale to u nas, w Serbii, napijecie się najlepszego piwa! Zdrowie! – podnosząc butelkę, starszy mężczyzna zwięźle podsumowuje naszą wyprawę w zachodnie Bałkany. Wszystko się zgadza. Co więcej, po dwóch tygodniach spędzonych tutaj, do wyliczanki spokojnie możemy dorzucić jeszcze wiele innych miejscowych frykasów.
Rowerowa baza podjazdów > Beskid Sądecki
Czytając jedną z relacji z międzynarodowego ekstremalnego maratonu pieszego „Kierat”, natknąłem się na opis asfaltowej drogi biegnącej po samiutkim grzbiecie beskidzkim w obrębie przysiółka Jeżowa Woda. Szukając tej drogi na zdjęciach satelitarnych, znalazłem w pobliżu jeszcze drugi gęsto obsadzony poziomicami podjazd, na tzw. Cebulówkę.
Poradnik
Rękawiczki
Kiedy aura dopisuje – mamy wybór. Jedni jeżdżą w pełnych rękawiczkach, inni w krótkich, a wielu w ogóle ich nie zakłada, bo przecież jest ciepło. Ale kiedy temperatury spadają, nikt nie próbuje się wykręcać – wszyscy wyciągają z szaf zimowe rękawice. Dłonie tracą ciepło na tyle szybko, że często pierwsze dają sygnał, że czas wracać do domu.
Pompki r owerowe
Pompka to zdecydowanie najczęściej używany przyrząd do obsługi roweru. Znajdziemy ją niemal w każdym domu, a jeśli na trasie nasza odmówi posłuszeństwa, z pewnością użyczy nam swojej napotkany w terenie cyklista. Niestety, jakość pompek często pozostawia wiele do życzenia.
Styl życia > Bogdan Koraszewski
Czym jest Rowerowa Akademia Królewska? Skąd taka nazwa? Jak ocenia Pan szanse na to, że Tour de France rzeczywiście wystartuje w Krakowie? Na te i na inne pytania odpowiada Bogdan Koraszewski, trener i sędzia kolarski, prezes Rowerowej Akademii Królewskiej, od 12 lat stara się zorganizować start Tour de France w Polsce.
Galeria > Francja – Camargue
Plaże w regionie Camargue w delcie Rodanu są pełne słonych jezior przybrzeżnych oraz mierzei. Tworzą je wody Morz a Śródziemnego, a także zimowe opady. Latem wody w jeziorach wysychają, dzięki czemu na plażach powstają przejezdne szlaki rowerowe.
Styl życia > Claude Marthaler
Podróżnik rowerowy i autor siedmiu książek. Claude Marthaler w 1988 roku wyruszył w trzyletnią podróż przez Azję, przyciągany przez Himalaje, które pozostaną jedną z jego pasji. W 1994 roku ponownie wyjechał na swoim wiernym „jaku” (jak nazywa swój rower) i zatrzymał się w Japonii. Tam postanowił jechać dalej, przez Ameryki, a potem Afrykę – podróż dookoła świata trwała siedem lat.
Korespondencje
Wenezuela
Zobaczymy wszystko. Wyruszymy z Caracas, najniebezpieczniejszej stolicy świata. Zjedziemy w kakaowe plantacje i spokojne miasteczka regionu Barlovento i wzdłuż plaż M orza Karaibskiego pomkniemy aż do Cumana. Wdychając zapach szczypiorku będziemy się wspinać na górską twierdzę Cocollar tylko po to, by zaraz runąć na równe jak stół połacie stanu Monagas.
Nowa Zelandia cz. 2: Wyspa Północna
Wellington, do którego przypłynąłem promem z Picton na Wyspie Południowej, to pierwsze duże miasto, które zobaczyłem w Nowej Zelandii. Wysokie budynki, szerokie ulice pełne samochodów. Niby stolica, ale jakiegoś szczególnego wrażenia miasto na mnie nie zrobiło.
Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:
- kalejdoskop
- nowości sprzętowe
- felieton > Na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew i Weronika Leczkowska
Zobacz także:
strona internetowa magazyny Rowertour