Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 668Wszystkich: 13724781

Rozpoczęcie sezonu w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach

2022-12-14 19:57

     16 grudnia, w piątek, oficjalne rozpoczęcie sezonu narciarstwa biegowego w Ośrodku Narciarstwa Biegowego Jakuszyce w Szklarskiej Porębie, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Od tego dnia trasy narciarstwa biegowego będą ratrakowane regularnie. Ich długość maksymalna to około 80 km. Nad bezpieczeństwem wszystkich biegaczy oraz innych osób czuwać będzie zespół ratownictwa, którego siedziba znajduje się na terenie Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka, a który pracuje na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów.

     Od piątku na facebookowym profilu Biegu Piastów i na stronie internetowej publikowane będą codziennie komunikaty o stanie tras, pogodzie oraz inne informacje ważne dla biegaczy narciarskich. Trasy znajdują się w granicach administracyjnych Szklarskiej Poręby, w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Przygotowywane są na podstawie umowy dzierżawy z Nadleśnictwem Szklarska Poręba. Bieganie na nartach po trasach Biegu Piastów jest bezpłatne.

     Na przełomie lutego i marca 2023 roku rozegrany zostanie na nich 47 Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego. Zapisy na 47 Bieg Piastów są otwarte na wszystkie dystanse. Jak dotąd zgłosiło się ponad cztery i pół tysiąca zawodników z 21 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii. Zapisać się można na stronie internetowej Biegu Piastów.

     Nowością sezonu 2022/23 jest Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, które oferuje m. in. szafki dla biegaczy, toalety, gastronomię, prysznice i szatnie. Przed budynkiem DCS Polana Jakuszycka znajduje się przystanek kolejowy, który dotychczas usytuowany był w pobliżu największych parkingów Biegu Piastów.

     Stowarzyszeniu Bieg Piastów bardzo zależy na bezpieczeństwie wszystkich odwiedzających Góry Izerskie. Dlatego, wspólnie z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, Karkonoską Lokalną Organizacją Turystyczną w Szklarskiej Porębie i Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka, z udziałem miasta Szklarska Poręba, wyznaczone zostały Zimowe Trasy Spacerowe, przeznaczone dla turystów pieszych. Trasy te – gdy będzie taka potrzeba - będą utwardzane przez skuter śnieżny KLOT-u z odpowiednim oprzyrządowaniem. Dzięki temu będą bardzo wygodne do chodzenia.

     Jedna z tych tras pokrywa się z trasą narciarstwa biegowego (Jakuszyce – Orle). Pieszych prosimy, by nie deptali po torach dla biegaczy narciarskich oraz pomiędzy nimi. Pozostałe Zimowe Trasy Spacerowe to urokliwa Droga pod Reglami ze Szklarskiej Poręby do Przesieki, szlak z Zakrętu Śmierci pod Wysokim Kamieniem oraz przepiękna trasa w Jakuszycach za leśniczówką w stronę Owczych Skał.

     Ratrakowanie narciarskich tras biegowych jest bardzo drogie. Jedna godzina pracy ratraka to wydatek 1123 złotych. Koszty pokrywane są ze środków własnych Stowarzyszenia Bieg Piastów, których źródłami są opłaty parkingowe oraz wpłaty Partnerów i Sponsorów. Wszystkim, tym większym, jak i mniejszym, jesteśmy za to bardzo wdzięczni.  Wiadomo już, że Sponsorami 47 Biegu Piastów będą KGHM Polska Miedź i Brubeck.

Leszek Kosiorowski - Bieg Piastów
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Leszek Kumor2022-12-19 11:59

    Czescy PIESI wykorzystują przygotowane TRASY SPACEROWE i nie wchodzą na trasy narciarstwa biegowego. Dla nich to rzecz normalna. To tak przy okazji.

Komentarz
Facebook