Rudawy Janowickie: Wśród skał i ruin

Trasa: Janowice Wielkie – Zamek Bolczów – Skalny Most – Starościńskie Skały – Fajka – Przełęcz Karpnicka – Schronisko „Szwajcarka” – Krzyżna Góra – Sokolik – Bobrów – Wojanów. 17,8 km [5 h 46 min]

     Z dworca PKP w Janowicach Wielkich szlak zielony wiedzie na południe ulicą Wojska Polskiego, a następnie Zamkową. Warto jednak wcześniej pójść 200 metrów wzdłuż torów w kierunku ulicy 1 Maja i zobaczyć stary, drewniany drogowskaz turystyczny. Wskazuje on drogę na dworzec kolejowy (wyrzeźbiony podróżny ciągnący walizki za sobą) i do Miedzianki (pan pchający beczkę), gdzie kiedyś istniał popularny browar (podobnie, jak i dzisiaj).
 


Ruiny zamku Bolczów. Fot. Takasamarasa / Wikipedia
 

     Zielony szlak opuszcza miejscowość i wspina się powoli do ruin średniowiecznego zamku Bolczów. Jeszcze przed ostatnią wojną była tutaj restauracja, a nawet schronisko młodzieżowe, dzisiaj pozostały już tylko dobrze zachowane i malownicze ruiny. Z punktu widokowego na zamku widać m.in. Sokoliki. Od zamku idziemy czarnym szlakiem łącznikowym, który doprowadzi nas do szlaku niebieskiego. Nim w prawo schodzimy do drogi jezdnej, którą przekraczamy i dalej równie wygodną drogą dochodzimy do Skalnego Mostu. Charakterystyczna grupa skalna położona jest nieco od drogi, dlatego trzeba uważać, by jej nie przeoczyć. Od Skalnego Mostu idziemy jeszcze kilkaset metrów drogą, po czym schodzimy z niej w prawo i wspinamy się na malownicze Starościńskie Skały, dawniej wchodzące w skład założenia ogrodowego majątku w Karpnikach.

     Od skał, cały czas w lesie, idziemy w kierunku północno zachodnim, mijając po drodze kolejną znaną skałę, zwaną z powodu swego kształtu Fajką. Ta również nie jest położona przy samym szlaku i najlepiej zobaczyć ją można z odległości, już po jej minięciu. Od Fajki schodzimy na Rozdroże pod Jańską Górą, skąd wygodną drogą na Przełęcz Karpnicką. Tutaj w sezonie znajduje się bufet i kiosk z pamiątkami. Na przełęczy przekraczamy szosę z Karpnik do Janowic Wielkich i leśną drogą podchodzimy (ostatni odcinek stromy) do schroniska „Szwajcarka”, zbudowanego w 1823 roku w stylu tyrolskim.

     Od schroniska idziemy czarnym szlakiem (razem z niebieskim, czerwonym i zielonym) do miejsca zwanego Husyckimi Skałami. Tutaj z prawej znajduje się punkt widokowy z panoramą Sokolika. Od Husyckich Skał idziemy w górę na wierzchołek Krzyżnej Góry (654 m). Na szczycie potężnych skał znajduje się platforma widokowa z żelaznym krzyżem, udostępniona wykutymi w skale stopniami. Ze szczytu schodzimy z powrotem do Husyckich Skał i następnie w lewo za znakami czerwonymi schodzimy na tzw. Przełączkę, skąd wspinamy się na Sokolik (642 m), na którego szczycie również znajdują się skały z platformą widokową, udostępnioną w tym wypadku metalowymi schodami.

     Z Sokolika schodzimy do Przełączki, gdzie skręcamy w prawo i za znakami zielonymi idziemy w kierunku Wojanowa. Na początku miejscowości bajkowy w swej formie pałac z XIX wieku. Potem przechodzimy na prawy brzeg Bobru i idziemy przez wieś. W Wojanowie warto zobaczyć pałac. Kolejny znajduje się po drugiej stronie rzeki, w Łomnicy. Stąd już przysłowiowy rzut kamieniem do stacji kolejowej w Wojanowie.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl