Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2021-09-01 21:40

  Komiks autorstwa rysownika Michała Stawickiego oraz historyka Arnolda Kordasiewicza wydany został przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy na matowym kredowym papierze. Na 28 stronach komiks przedstawia historię Zakładów Radiowych od przybycia założycieli fabryki w 1945 roku, poprzez moment położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu w 1964 roku aż do 2006 roku, czyli od produkcji telewizora „Tosca” do zakończenia działalności firmy Diora

 • 2021-09-01 21:35

  W książce został poruszony istotny problem zachowania spuścizny kulturowej w sferze rodzimej architektury stosunkowo mało znanego rejonu pogranicza polsko-czeskiego oraz kontynuacji jej formy i detalu w nowo powstających obiektach. Dotyczy to zabudowy o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, w tym głównie schronisk i zajazdów. Omawiany obszar „łączy” graniczna rzeka Dzika Orlica będąca jednocześnie świadkiem trwającej tu od stuleci egzystencji i współpracy dwóch narodów

 • 2021-07-14 22:28

  Rzecz o wspomnieniach pionierów i o pionierach. Uzupełniona i poszerzona tematycznie o wycinki prasowe z lat 1946-1951. Publikacja przenosi nas w czasie do wczesnych lat powojennych historii Polanicy-Zdroju. Po wojnie do Puszczykowa, bo taka była pierwsza polska nazwa miasta, przybywają z różnych stron osiedleńcy. Podejmują trud budowania, często na nowo, swego życia, tworzenia polskiej rzeczywistości

 • 2021-05-06 23:51

  Kilka tygodni temu na rynku ukazała się mapa "Góry Kamienne i Wałbrzyskie", wydana przez jeleniogórskie wydawnictwo Plan, w skali 1:40 000. Nie musieliśmy długo czekać, by do rąk dostać także laminowaną wersję tej mapy. Mapy laminowane, czy też drukowane na tzw. papierze syntetycznym, cieszą się coraz większą popularnością, bo mimo że są droższe od wersji papierowych, to z pewnością posłużą znacznie dłużej

 • 2021-03-11 15:36

  „Śmierć, bale i skandale" to pozycja od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników, którym już sam tytuł zdecydowanie sugeruje, jakiego rodzaju treści znajdziemy wewnątrz. Książka, którą trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, otwiera nową serię, opisującą ciekawe i wystawne życie arystokracji od 1885 do 1945 roku. Przegląd 65 lat często niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód oraz historii przedstawicieli jednej z najbarwniejszych warstw społecznych

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3599Wszystkich: 11517773

Rusza Long Story Short Film Festival

2021-06-10 17:00

     W czwartek 10 czerwca o godz. 17:00 we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym startują pierwsze pokazy w ramach II  Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival”. O nagrody powalczą 52 filmy krótkometrażowe: 22 fabuły, 16 dokumentów oraz 14 animacji. Festiwal odbywać się będzie hybrydowo – od 10 do 13 czerwca w DCF-ie, póżniej do 19 czerwca na stronie www.shortfestival.pl.

     Pierwszego dnia  widzowie będą mogli zobaczyć dwa bloki konkursowe – filmy dokumentalne i fabularne. O godz. 20:00 w ramach Panoramy pokazane zostaną filmy Mariusza Wilczyńskiego, zdobywcy Złotych Lwów na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni. Po projekcjach widzowie festiwalowi spotkają się z reżyserem. W piątek gościem festiwalu będzie twórca filmów dokumentalnych Grzegorz Szczepaniak, a w sobotę uznana reżyserka krótkometrażowych fabuł Aleksandra Terpińska.

     - Sercem festiwalu będzie jednak sekcja konkursowa. Widzowie będą mogli zobaczyć pięćdziesiąt dwa, starannie wyselekcjonowane, filmy. Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem ciężkiej pracy, mieliśmy ponad dwieście sześćdziesiąt zgłoszeń. Przed nami zatem ponad 15 godzin filmów konkursowych. Autorzy finałowych obrazów powalczą o statuetki Salamandry w trzech kategoriach: fabuła, animacja i dokument. Nagrodę specjalną wyłoni też kapituła Nagroda Prezydenta Wrocławia dla filmu, który budzi nadzieję i buduje pozytywne emocje. Nagrodę przyznają też z jednej strony dziennikarze, a z drugiej strony publiczność w drodze głosowania na naszej platformie internetowej - mówi dyrektor festiwalu Jarosław Perduta.

     W ramach konkursu fabularnego, w którym zaprezentowane zostaną 22 tytuły, zobaczyć będzie można znakomitych aktorów, m.in.: Jerzego Trelę, Agatę Buzek, Dorotę Pomykałę, Jadwigę Jankowską-Cieślak, Marię Mamonę, Grzegorza Damięckiego, Natalię Sikorę, Mirosława Haniszewskiego, Sandrę Korzeniak, Sebastiana Stanki Stankiewicza, Tamarę Arciuch, Szymona Piotra Warszawskiego, Mary Komasę, Zbigniewa Walerysia, Cezarego Studniaka, Annę Krotoską, Andrzeja Kłaka, Aleksandrę Pisulę, Artura Dziurmana, Monikę Kwiatkowską czy Bartłomieja Firleta.

     Darmowe wejściówki na kolejne dni festiwalowe dostępne będą dzień wcześniej w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego przy ul. Piłsudskiego 64a we Wrocławiu. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac wrocławskiej artystki Katarzyny Emose Uhunmwangho zatytułowanej „Po światach”. Wernisaż odbędzie się 10 czerwca w Chill Roomie DCF.

NAGRODY W KONKURSIE LONG STORY SHORT FILM FESTIVAL

     Laureaci konkursu II Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short Film Festiwal zostaną uhonorowani nagrodami, których fundatorem jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. 

     Nagroda Główna Marszałka Województwa Dolnośląskiego zostanie przyznana przez jury w trzech kategoriach konkursowych: fabuła, dokument i animacja. Zwycięzcy w każdej z  kategorii otrzymają statuetki „Salamandry” oraz nagrody pieniężne w wysokości 3 tysiące złotych. Laureatów wyłoni jury w składzie: Weronika Bilska, Natalia Grzegorzek, Konrad Imiela, Agnieszka Kruk, Jarosław Perduta, Filip Zawada. Szklane statuetki Salamandry zostały wykonane, jak w poprzednim roku przez wrocławskie artystki Małgorzatę Tyc-Klekot i Magdalenę Tyc-Witwicką.

     Nagrodę Publiczności wyłonią widzowie na drodze głosowania. Głosy będzie można oddać na stronie www.shortfestival.pl. Laureat wybrany przez publiczność otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych i grafikę wrocławskiego artysty Tomasza Jakuba Sysło.

     Nagrodę Dziennikarzy przyzna Jury Dziennikarskie złożone z zaproszonych dziennikarzy dolnośląskich mediów. Otrzyma ją film, który zdobędzie najwięcej głosów. Jej wysokość to 1000 zł i grafika wrocławskiego artysty Tomasza Jakuba Sysło.

     Dodatkowo przyznana zostanie Nagroda Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Laureata wyłoni kapituła powołana przez Prezydenta. Twórca zwycięskiego filmu otrzyma nagrodę finansową w wysokości 3 tysięcy złotych i grafikę wrocławskiego rysownika Tomasza Tylkowskiego.

     Dolnośląskie Centrum Filmowe to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez współorganizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-house’owych” propozycjach.

[Anna Smycz-Michalak DCF]

 


Zobacz także:
strona www Long Story Short Film Fesivalu 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook