Ruszył Wakacyjny Pociąg Muzealny

  • źródło: muzeumtechniki.pl

    źródło: muzeumtechniki.pl

     Dzięki staraniom Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, we współpracy z Przewozami Regionalnymi Sp. z o.o., a także Miastem Świdnica, Starostwem Powiatowym w Świdnicy oraz PKP PLK S.A., po prawie 20 latach na Przedgórze Sudeckie powróciły parowozy!

     4 lipca po raz pierwszy w tym sezonie wakacyjnym wyjechała na tory lokomotywa parowa TKt48-18 oraz dwa zabytkowe wagony osobowe Ci28 z 1928 r. Miłośnicy zabytkowego taboru kolejowego mogli skorzystać z przejażdżki z Jaworzyny Śląskiej do stacji Świdnica Miasto i z powrotem.

     Od tej pory, w każdą sobotę i niedzielę, aż do 13 września 2015 r. (II dzień Gali Parowozów) na Podsudecką Magistralę Kolejową wyruszą dwa pociągi dziennie – poranny Gryf (legendarna bestia umieszczona w herbie Świdnicy) oraz popołudniowy Fryderyk (Fryderyk II Wielki – pruski władca, który umieścił na terenie dzisiejszej Jaworzyny Śl. swój ufortyfikowany obóz, w którym przebywał i od którego wzięła się historyczna nazwa miasta – Königszelt – królewski namiot).

     Rozkłady jazdy pociągów Gryf i Fryderyk zostały w możliwie najlepszy sposób dopasowane do godzin przyjazdów i odjazdów kursowych pociągów osobowych na stacji Jaworzyna Śląska. Na przykład, aby zdążyć na porannego „Gryfa” (odjazd 10:05),  z Wrocławia do Jaworzyny Śląskiej można przyjechać pociągiem „Kamieńczyk” (wyjazd z Wrocławia o 8:58, przyjazd do Jaworzyny Śląskiej o 9:53. Nieco dłużej trzeba będzie czekać w przypadku dojazdu z Wrocławia na popołudniowego „Fryderyka”, ale czas ten można wykorzystać na zwiedzenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, tym bardziej że zakup biletu na jeden z pociągów do Świdnicy Miasta upoważnia do zakupu biletu do muzeum ze zniżką.

     Historyczny skład porusza się po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław – Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r. Od tego czasu łączy Legnicę z Katowicami.

Bilet w dwie strony (Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto – Jaworzyna Śl.):
- dorośli: 24.00 zł / os.
- dzieci i młodzież ucząca się: zniżki wg uprawnień

Bilet w jedną stronę (Jaworzyna Śl. – Świdnica Miasto lub Świdnica Miasto – Jaworzyna Śl.):
- dorośli: 14.00 zł / os.
- dzieci i młodzież ucząca się: zniżki wg uprawnień

     Szczegółowe informacje na temat cen biletów, trasy i godzin odjazdów: muzeumtechniki.pl/wakacyjny 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl