Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-05-19 23:27

  Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

 • 2024-05-17 08:15

  Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

 • 2024-05-17 08:10

  28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

 • 2024-04-17 11:23

  Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

 • 2024-04-17 10:44

  Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 15Wszystkich: 13937277

Sherlock na właściwym miejscu

2016-01-13 07:00

     Na specjalny pokaz kolejnego odcinka "Sherlocka" czekały rzesze fanów serialu BBC. Nic dziwnego - ostatni sezon wyemitowany został dwa lata temu bez mała. 7 stycznia sala Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu wypełniona była po brzegi. Na widowni znajdowała się również co najmniej jedna osoba, a konkretnie pisząca te słowa, która przyszła tam z uwielbienia dla opowiadań Arthura Conan Doyle'a, nie znając ich telewizyjnej uwspółcześnionej adaptacji. Czy byłam niewłaściwą osobą na niewłaściwym miejscu? A czy idąc do kina zawsze należy mieć opcję "zgłoszenia nieprzygotowania"?

     Być może właśnie z tego powodu początkowo czułam się outsiderką - nie rozumiałam, dlaczego jako coś niezwykłego zapowiadano umieszczenie historii Sherlocka w scenerii wiktoriańskiej; przecież tam właśnie przynależał; i kiedy sala zanosiła się śmiechem na widok wąsatego doktora Watsona, nie podzielałam rozbawienia (teraz wiem, że miało ono źródło w tym, że widzowie przyzwyczajeni byli do zgoła innej kreacji Martina Freemana). Miałam obawy, czy już do końca seansu będę śmiać się w innych momentach niż reszta widowni, ale na szczęście było to tylko początkowe wrażenie. Historia szybko wciągnęła nas wszystkich, a cięte - wręcz ekwilibrystyczne - dialogi zaspokoiłyby każdego entuzjastę brytyjskiego humoru.

     Pełnometrażowy odcinek z pewnością był znakomity, ale pod pewnym względem nie był on skierowany do wszystkich, a przynajmniej nie do wszystkich w ten sam sposób. Sama byłam zachwycona fabułą, kostiumami i zdjęciami (mniej zachwycona karykaturalnym spłyceniem piętrowej zagadki morderstwa dokonanego przez tytułową pannę młodą). Jednak przebitki do współczesności i nawiązania do scenerii XXI wieku przekonały mnie, że serialu BBC oglądać nie chcę. Dla mnie miejsce Sherlocka jest dokładnie tam, gdzie pokazany został w "Upiornej pannie młodej". Do czasów wiktoriańskich pasuje idealnie ze swoją ironią, poczuciem humoru, a przede wszystkim ze swoimi niedociągnięciami, które z właściwą sobie charyzmą przekuwa w atuty.

     Smacznym kąskiem dla fanów serialu był ekskluzywny pokaz zakulisowej pracy scenarzysty i producenta a także pary głównych aktorów. Jedno jest pewne - miłośnicy "Sherlocka" mają na co czekać!

Magdalena Potocka

 


Zobacz także:
strona www Kina Nowe Horyzonty
Kino Nowe Horyzonty w NaszeSudety.pl

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Steve Reve2016-01-17 19:06

  Najsłabszy z całej serii. Masakrycznie pokręcony i zachęcający do spożywania narkotyków. Zamiast ciekawej historii, mamy skoki w czasie, Sherlocka maksymalnego ćpuna, i słabe wyjaśnienie.

Komentarz
Facebook