Skauci w trutnovskim muzeum
W duchu jednej ze skautowskich zasad, że skaut jest czysty w słowie, myśli i czynie, w trutnovskim muzeum otwarta została czasowa wystawa zatytułowana „Skautowska lilia”, która poświęcona została skautowskiemu ruchowi w rejonie Karkonoszy. Wystawa otwarta została pod koniec ubiegłego tygodnia i będzie można ją odwiedzić do 27 września 2015 roku.
Na wystawie zaprezentowane zostały stare fotografie, kroniki i różne proporce, przede wszystkim z Trutnova i jego okolic. Dzięki ekspozycji można poznać historię ruchu skautowskiego, który w przeszłości nie zawsze był legalnym ruchem w dawnej Czechosłowacji. Powstał jeszcze w okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej był zakazany, potem odradzał się powoli po 1945 roku, by w 1948 r. znów zostać rozwiązanym. Ponownie zaczął odradzać się w latach 60-tych, by w kolejnym dziesięcioleciu znów stać się niechcianym przez władze ruchem. Ostatecznie, po 1989 roku skauci znów zaczęli się pojawiać w czeskiej rzeczywistości.
Do trutnovskiego muzeum warto też wybrać się dla innych wystaw. Czynna wciąż na przykład jest wystawa „Druga wojna światowa i ziemia trutnovska”, która przybliża życie ludności cywilnej podczas wojny. Do grudnia można też obejrzeć wystawę dokumentującą bitwę pod Trutnovem, jaka rozegrała się w okolicach miasta podczas wojny 1866 roku. Zobaczyć na niej można m.in. uzbrojenie i mundury wojujących wówczas ze sobą armii pruskiej i austriackiej.