Strzegomski listopad z Himilsbachem

     W 1947 roku Jan Himilsbach za swoje młodzieńcze błędy trafia do zakładu poprawczego, skąd za dobre sprawowanie (czyli w nagrodę) skierowany zostaje do Strzegomia. Tam zapoznaje się z fachem kamieniarza. Czas spędzony w kamieniołomach na ciężkiej pracy okazał się przełomowy w dotychczasowym życiu Janka i znacząco wpłynął na ukształtowanie się jego przyszłości. To właśnie tu Himilsbach nauczył się czytać budząc w sobie literackiego ducha, co po latach poskutkowało własną twórczością. Był to przełomowy moment w jego życiu. Można zaryzykować tezę, że w dużej mierze to w Strzegomiu młody Janek stał się późniejszym Janem Himilsbachem – pisarzem, a dalej scenarzystą i wreszcie aktorem.

     11 listopada przypadła kolejna rocznica śmierci Jana Himilsbacha, pisarza, scenarzysty, aktora, ale co najważniejsze kamieniarza, którego historia życia splata się z historią powojennego kamieniarstwa Strzegomia. Czas przebywania Himilsbacha w Strzegomiu to jeden z niewielu w 100% wiarygodnych elementów jego pełnej luk i niejasności biografii. Aby przypomnieć i upamiętnić ten fakt strzegomski artysta Patryk Nieczarowski wspólnie z miejscową “Granitową Galerią” i przy współpracy lokalnej rozgłośni “Radio Sudety 24”  zorganizował konkurs SMS-owy o „granitowe 50-tki”, czyli granitowe kieliszki do wódki standardowej pojemności.

     Dlaczego, kieliszki i dlaczego z granitu? Słabość Himilsbacha do napojów wysokoprocentowych to jeden z elementów jego bogatej mitologii, a anegdoty na ten temat mnożą się po dziś dzień, z tym że ciężko niekiedy odróżnić prawdę od fikcji. A jego motto: „picie wódki jest wprowadzaniem elementu baśniowego do rzeczywistości” przeszło do kanonów. Jeśli dodamy do tego zdobyty fach kamieniarza, z którego Himilsbach był dumny i cenił  nawet wyżej niż talent literacki, to daje nam to gotową formułę na „granitowe 50-tki” - ironicznie wykorzystujące dwa żywioły, mające wpływ na ukształtowanie się himilsbachowskiego mitu.

     W tym roku odbędzie się druga edycja konkursu. Wystarczy w wyznaczonym terminie wysłać SMS z odpowiedzią na pytanie dotyczące rzecz jasna Himilsbacha. Platformą dla całego przedsięwzięcia jest specjalnie utworzona strona facebookowa „Himilsbacha Strzegomskie Elementy Baśniowe”, na której znajdują się wszelkie informacje, w tym  szczegóły dotyczące nowej zabawy, akcji performatywnej: „listopad z twarzą Himilsbacha”.

     Ramy czasowe akcji są symboliczne, zamykają się w okresie od rocznicy śmierci do rocznicy urodzin Himilsbacha: 11 listopada 2017 r. do 31 listopada 2017 r. lub jak kto woli 1 grudnia 2017 - to jeden z absurdów bogatego w niejasności życia aktora, pisarza, kamieniarza.

 


Zobacz także:
facebookowy profil Himilsbacha Strzegomskie Elementy Baśniowe 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl