Szklarska Poręba: Jak aktywnie spędzić czas wolny?

  • Fot. Kamil Kasperowicz, źródło: szklarskaporeba.pl

    Fot. Kamil Kasperowicz, źródło: szklarskaporeba.pl

     Karkonosze to prawdziwy raj dla wędrowców i miłośników przyrody. Przechadzając się wśród majestatycznych kotłów polodowcowych, wysokich wodospadów i ogromnych głazów ostańcowych łatwo zrozumieć, dlaczego najwyższe pasmo Sudetów nosi również miano Krainy Olbrzymów. Według polskich i czeskich legend to przede wszystkim kraina Ducha Gór, słowiańskiego Krkonoša, który do dziś strzeże tutejszej przyrody. W poniższym artykule wysuwamy sprawdzone propozycje jednodniowych wędrówek i innych aktywności sportowych na świeżym powietrzu w rejonie Szklarskiej Poręby. Podpowiadamy przy tym, jak chronić karkonoską faunę i florę i jak zasłużyć na miano odpowiedzialnego turysty.

Warto wiedzieć!
     1. W wyższych partiach gór panują nieprzewidywalne warunki atmosferyczne. Nawet latem odczuwalna temperatura na Śnieżce rzadko przekracza 10 °C.
     2. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego występuje aż 5 endemitów, czyli gatunków niespotykanych nigdzie indziej. Należy do nich m.in. dzwonek karkonoski.
     3. Przed wędrówką zawsze sprawdź, które szlaki są aktualnie zamknięte z powodu zagrożenia lawinowego lub okresu godowego dzikich zwierząt
 


Wycieczki w rejonie Szklarskiej Poręby
 


Kaskady Wodospadu Kamieńczyka, źródło: szklarskaporeba.pl
 

Na Szrenicę Głównym Szklakiem Sudeckim
Długość: 14.5 km, suma podejść: 900 m
Etapy: Szklarska Poręba, Rozdroże pod Kamieńczykiem, Wodospad Kamieńczyka, Hala Szrenicka, Szrenica, Twarożnik, Schronisko pod Łabskim Szczytem, Ryzy, Szklarska Poręba

     Wyprawę na Szrenicę najwygodniej rozpocząć na parkingu przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z Szosą Czeską. Rozpoczyna się tu czerwony Główny Szlak Sudecki, prowadzący do Wodospadu Kamieńczyka, którego 27-metrowa kaskada jest najwyższa w polskiej części Sudetów. Stamtąd dosyć stroma trasa prowadzi przez pachnący sosnowy las prosto na Halę Szrenicką. Tu linia drzew powoli ustępuje i zazwyczaj wieje silny wiatr. Zaledwie kilometr dzieli cię od szczytu Szrenicy, skąd możesz podziwiać Kocioł Szrenicki w całej okazałości. Odpocznij chwilę i wróć na Główny Szlak Sudecki. Kolejny odcinek obfituje w niezwykłe formacje skalne, m.in. słynny Twarożnik. Po obejrzeniu głazu cofnij się kawałek i kieruj na zachód zielonym szlakiem aż do Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Stąd żółty szlak doprowadzi cię do rozdroża Ryzy, a następnie zielony z powrotem na parking w Szklarskiej Porębie.

Na Śnieżne Kotły z Michałowic/Piechowic
Długość: 18 km, suma podejść: 1076 m
Etapy: Michałowice w Piechowicach, Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, Obniżenie pod Śmielcem, Wielki Śnieżny Kocioł, Mały Śnieżny Kocioł, Łabski Kocioł, Schronisko pod Łabskim Szczytem, Michałowice w Piechowicach

     Bardziej wprawni wędrowcy i osoby o dobrej kondycji mogą pokusić się o wycieczkę na Śnieżne Kotły z Piechowic (wersja dłuższa) lub parkingu w Michałowicach. Niebieski szlak wędrówkowy rozpoczyna się tuż obok Punktu Informacji Turystycznej w Piechowicach. Stosunkowo nieskomplikowana trasa prowadzi stromo pod górę aż do Rozdroża pod Łabskim Szczytem i należy do dość wymagających. Szczególnie wiele trudności przysparza odcinek od Obniżenia pod Śmielcem do krawędzi Śnieżnych Kotłów, gdzie zimą często zbierają się grube zaspy śniegu. Majestatyczny widok ogromnych mis wykutych w skale przez lodowiec rekompensuje cały trud wspinaczki. W żlebach Kotłów nawet latem można dojrzeć resztki zimowego śniegu. W drodze powrotnej kieruj się w stronę Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Czerwony, czarny a następnie żółty szlak sprowadzą cię do doliny i parkingu w Michałowicach.

 


Inne aktywności na świeżym powietrzu
 


Zimą rejon Szklarskiej Poręby to raj dla narciarzy, źródło: szklarskaporeba.pl
 

Rafting na rzece Kamiennej
     
Okolice Szklarskiej Poręby i Piechowic dostarczają też wyjątkowej okazji do spróbowania raftingu, czyli spływu pontonem po rwącej górskiej rzece. Kamienna, jeden z lewych dopływów Bobru, idealnie się do tego nadaje, posiada bowiem zarówno spokojne odcinki dla początkujących, jak i miejsca pełne ekscytujących kaskad i wirów dla poszukiwaczy wrażeń. Większość tras raftingowych rozpoczyna się w Sobieszowie.

Narciarstwo zjazdowe Skiarena Szrenica
     Zimowa Szrenica to nie tylko cel śnieżnych wędrówek, ale również karkonoska stolica narciarstwa zjazdowego. Tutejsza Skiarena[13] co sezon ma w zanadrzu aż pięć świetnie przygotowanych, dośnieżonych i oświetlonych nartostrad. Zarówno początkujący, jak i wprawni amatorzy białego szaleństwa znajdą tu coś dla siebie.

 


O czym warto pamiętać w rejonie Szklarskiej Poręby?
 

     Większość ze wskazówek dotyczących rejonu Karpacza (zobacz artykuł: Karpacz: Jak aktywnie spędzić czas wolny)równie dobrze sprawdzi się podczas wędrówek w rejonie Szklarskiej Poręby. Dodatkowo zwróć uwagę na kilka osobliwości tutejszych szlaków, dzięki którym unikniesz wpadek, często popełnianych przez turystów.

     Od kwietnia do maja wiele okolicznych szlaków jest zamykanych ze względu na okres godowy cietrzewi. Na czasowym zamknięciu szlaków zyskują też sokoły wędrowne, które w okresie lęgowym są tak płochliwe, że potrafią ze strachu porzucić swoje gniazda.

     Na Hali Szrenickiej co roku kwitną endemiczne dzwonki karkonoskie, a na zboczach Śnieżnych Kotłów purpurowe gnidosze sudeckie. Obie rośliny są objęte ścisłą ochroną gatunkową, a ich zrywanie i deptanie jest surowo zabronione.

     Wysoko w górach ilość koszy na śmieci jest ograniczona. Na trasach w rejonie Szklarskiej Poręby znajduje się jednak dużo schronisk. Miej to na uwadze i zabieraj swoje śmieci ze sobą, by wyrzucić je do kosza w schronisku lub w dolinie.

Patrycja Lewków
Artykuł udostępniony przez www.c-and-a.com 
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl