Tajemnice Dolnego Śląska na zamku Grodziec

     W sobotę 25 lipca br. na szczycie wygasłego wulkanu, położonego między Bolesławcem, Złotoryją i Lwówkiem Śląskim, będzie miało miejsce szereg atrakcji pod hasłem: „Tajemnice Dolnego Śląska na Zamku Grodziec”. O godzinie 14.00 bolesławiecki regionalista Piotr Kucznir zaprezentuje wykład, w którym odpowie na pytanie: Czy w 1945 roku na Dolnym Śląsku wojska amerykańskie przeprowadzały tajne operacje? Godzinę później Szymon Wrzesiński, historyk i zarazem autor wielu książek popularnonaukowych, odsłoni szereg tajemnic Zamku Książ. O godzinie 16.00 lwówecki regionalista Przemysław Popławski z pomocą pokazu multimedialnego przedstawi sekrety Ostrzycy – zwanej „śląską Fudżijamą”. Ostatnim prelegentem będzie bolesławiecki regionalista Zdzisław Abramowicz, który uraczy gości niezwykłymi opowieściami o okolicach Świętoszowa w okresie II wojny światowej.

     W międzyczasie odwiedzający zamek będą mogli obejrzeć kilka historycznych wędrówek w czasie, m.in.: „Dawne widoki Grodźca”, „Operacja Ambasador” (zdjęcia: Andrzej Pękała). Ponadto na górnym dziedzińcu pojawi się kilka replik motocykli z okresu II wojny światowej. Z kolei dolny dziedziniec o godz. 16.30 stanie się miejscem inscenizacji: „Grodziec 1945”. Niezwykle interesująco zapowiada się również nocne zwiedzanie Zamku Grodziec (22.00) z wplecionymi scenkami w kilku komnatach.

     25 lipca to także dzień premiery najnowszej książki, zatytułowanej „Tajne kompleksy lotnicze III Rzeszy na Dolnym Śląsku i na Ziemi Lubuskiej”. Jest to unikalna publikacja, ukazująca dzieje powstania i funkcjonowania obozów pracy dla więźniów lub robotników przymusowych, zatrudnionych w zakładach produkcji lotniczej w końcowym okresie II wojny światowej. Dzięki temu czytelnik dowie się o miejscach, w których wytwarzano silniki odrzutowe, śmigła, urządzenia pokładowe, skrzydła, kadłuby, a nawet składano całe samoloty… W holu zamku pojawi się przedstawiciel wydawnictwa CB, który oprócz wspomnianej nowości wydawniczej, zaprezentuje szereg innych książek o tematyce regionalnej.

     Strona wydarzenia na facebooku: www.facebook.com/events/664883043613366

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl