Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu
Nieoczywistym sposobem zwiedzania czeskich i morawskich miast może być wizyta na targach warzywnych, które w Pradze, Pilznie i Brnie są bardzo popularne. Nie tylko można tutaj zakupić najwyżej klasy czeską żywność ekologiczną lub świeże kwiaty, ale także spotkać się z miejscowymi ludźmi i dowiedzieć się, co aktualnie dzieje się w mieście. Zakup świeżych lokalnych warzyw i owoców, serów, pieczywa i wędlin od lokalnego sprzedawcy na pewno będzie miłym doświadczeniem. Na bazarku pod gołym niebem zakupimy lokalne specjały, których skosztujemy na miejscu albo przywieziemy do domu jako pamiątki.
Jeden z największych i najpopularniejszych targów warzywnych w Czechach liczący 100 straganów znajdziemy na Náplavce w Pradze, na samym brzegu Wełtawy w centrum stolicy. Targ odbywa się w każdą sobotę w godzinach od 8:00 do 14:00. Można tam kupić produkty od sprawdzonych plantatorów i producentów, a także kosmetyki ekologiczne. Przyjemnie spędzony sobotni poranek umili również muzyka na żywo.
Targ odbywa się także w każdą sobotę na tak zwanym „Heřmaňáku” na Placu Řezáča (Řezáčovo náměstí) w Pradze. Targ jest sporo mniejszy, a jego motto to „targ bez siatek”. Można tam kupić wysokiej jakości świeżą ekologiczną żywność bezpośrednio od rolników, a także mleko i nabiał, mięso i wędliny, warzywa, zioła, owoce, grzyby, przyprawy, wyroby cukiernicze, miód, oleje, pieczywo i wypieki, domowe jajka od kur z wolnego wybiegu czy kiszone warzywa. Można napić się tam również wyśmienitej kawy. Targ jest otwarty w każdą sobotę od godziny 9:00 do 14:00.
W Pradze warto odwiedzić jeszcze rewelacyjne targi, którym Czesi nadali lokalne nazwy: na „Kulaťáku” czyli na Placu Zwycięstwa (Vítězné náměstí), na „Tyláku“ czyli na Placu Tyla (Tylovo náměstí), gdzie zaopatrzyć się można również w produkty ogrodnicze, ceramikę, wełnę lub świeczki, a także na „Jiřáku“ czyli na Placu Jiřího z Poděbrad z przepięknym Kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa, który zaprojektował słynny architekt Jože Plečnik.
Zelný trh w Brnie jest jedynym miejscem w całej Republice Czeskiej, w którym klienci przez cały rok – sześć dni w tygodniu znajdą szeroki asortyment lokalnych i importowanych produktów rolnych. Targ ze 130 straganami odbywa się na placu w historycznym centrum miasta. Kilka metrów pod tym placem rozciągają się niesamowite historyczne podziemia, które można zwiedzać z przewodnikiem. Dowiemy się, jak produkty spożywcze były przechowywane w średniowieczu, gdy zamiast lodówek używano podziemnych magazynów na żywność.
W Pilznie, na jednym z najpiękniejszych rynków w kraju, można skosztować i kupić wysokiej jakości żywność lokalną. Pilzneński Targ Rolniczy odbywa się zawsze w sobotę od godziny 8:00 do 12:00. Kupując świeże owoce i warzywa, na pewno zwrócimy uwagę na katedrę św. Bartłomieja – gotycką świątynię z najwyższą wieżą kościelną (102 metry) w Czechach. Ważnym zabytkiem na rynku jest także ratusz, wzniesiony w XVI wieku w stylu włoskiego renesansu.
Wysoką jakość warzyw na Rynku holešovickim w Pradze psują jeszcze wyższe ceny
https://www.prahain.cz/zivot-ve-meste/vysokou-kvalitu-zeleniny-v-holesovick e-trznici-kazi-jeste-vyssi-ceny-18322.html